Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na škrty doplatí turisté, hrozí Krkonoše

Česko

  18:40
VRCHLABÍ/PRAHA - Procházka po Krkonoších nebo Šumavě se do budoucna může změnit v bojový úkol. Turistické trasy se budou udržovat jen minimálně, nové nebudou vznikat stejně jako informační tabule, úkryty před deštěm nebo rozhledny. Tyto důsledky může mít úsporný plán ministerstva životního prostředí.

Vrtulník nad krkonošskými vrchy foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

To se v dalších letech chystá až k padesátiprocentnímu snížení příspěvku na provoz národních parků. Peníze přitom tvoří větší třetinu jejich rozpočtů. Například zatímco letos odešlo z Prahy do Krkonošského národního parku přes 130 milionů korun, v roce 2013 už na jeho účet dorazí jen 74 milionů. Tak to předpovídá vize, kterou LN získaly od vysoce postaveného úředníka ministerstva.

„Bude to znamenat omezení naší činnosti pouze na aktivity nutné, tedy dané zákonem nebo bezprostředně související s fungováním národního parku,“ varuje Radek Drahný ze Správy KRNAP.

Na infografiku LN se podívejte zde:

Vzácné oblasti bez peněz

Národní parky jsou na penězích od státu závislé, jak ukazuje přehledná infografika LN.

PRO JEJÍ PROHLÉDNUTÍ KLIKNĚTE ZDE 

A k němu se přidávají i další kolegové. „Správa bude nucena každoročně provádět úsporná opatření a zároveň hledat možnosti jiných příjmů než od zřizovatele,“ říká Pavel Pechoušek, mluvčí Národního parku Šumava.

Ministerstvo si však za svým rozhodnutím stojí. S předstihem tak prý reaguje na těžké časy, které dorazí do několika let. Na provozní výdaje by mělo mít k dispozici skoro o polovinu peněz méně než nyní.

„Počítáme jak s propouštěním zaměstnanců, snižováním provozních výdajů, tak také s rušením či slučováním našich organizací,“ vysvětluje Michaela Jendeková, mluvčí ministerstva životního prostředí. Sám její šéf Tomáš Chalupa (ODS) má za to, že organizace podřízené ministerstvu se budou muset se situací poprat co nejdříve. „My bychom rádi, aby byl rok 2012 termínem, kdy se změny provedou nebo se na ně minimálně připravíme,“ říká ministr v rozhovoru pro LN.

Zaměstnanci národních parků zdůrazňují, že zřejmě nejvíce doplatí na plán turisté. Správy parků totiž pravidelně budují naučné stezky, odpočívadla či rozhledny. Třeba i atraktivní cesta z Obřího dolu na Sněžku je prací zaměstnanců Krkonošského národního parku. A na podobné projekty by v budoucnu už nemusely zbýt peníze.

Nespokojenost vyjadřují už i ochránci přírody. Těm zase vadí, že nedostatek peněz zřejmě přinutí organizace k razantním rozhodnutím. „Existuje riziko, že ve chvíli, kdy národním parkům klesnou příspěvky od státu, bude vznikat velký tlak na to, aby víc těžily dřevo, a tím budou poškozovat přírodu,“ myslí si Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha.