26. července 2010 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na televizi Al-Arabíja v Bagdádu zaútočil atentátník, šest mrtvých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Sebevražedný atentátník zabíjel před sídlem televize Al-Arabíja. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebevražedný atentátník zabíjel před sídlem televize Al-Arabíja. | foto: Reuters

BAGDÁD Sebevražedný atentátník v Bagdádu při útoku před sídlem televize Al-Arabíja zabil šest lidí. 16 osob bylo při atentátu zraněno. Policie před útokem našla dokumenty o plánech Al-Káidy zaútočit na tuto satelitní stanici. Podle mluvčího irácké armády nese akce zřejmé znaky práce této teroristické skupiny.

Podle nemocničních zdrojů jsou mezi mrtvými tři členové ostrahy, řidič, náhodný chodec a pracovník úklidu. Zraněni byli kromě jiných i členové ochranky bývalého místopředsedy vlády Saláma Zubaje, který bydlí poblíž televizního studia.

Dopisovatel televizní stanice řekl, že studio je velmi těžce poškozeno. Po výbuchu se v něm rozšířil požár a fasáda budovy je ohořelá. Na zemi zůstal po explozi velký kráter. Počet obětí je podle něj tak nízký jen proto, že na místě v době ranního výbuchu ještě nebyl personál televize. Atentátníkovi s autem plným výbušnin se podařilo projet kontrolou.

Čtěte také:

Al-Arabíja patří saúdskoarabskému vlastníkovi a v Iráku působí od roku 2003. Kvůli hrozbám teroristickým útokem od června z Bagdádu nevysílá. Patří k nejpopulárnějším arabským televizním stanicím. Vysílá běžně rozhovory s americkými prezidenty a podle extremistů je příliš prozápadní.

Terčem několika útoků byla i v minulosti. Před dvěma lety unikl smrti její ředitel, když se pod sedadlem jeho automobilu našla bomba ve chvíli, když se chystal odjed do práce.

Sebevražedný atentátník zabíjel před sídlem televize Al-Arabíja.

Od invaze v roce 2003 v Iráku zahynulo přes 140 novinářů. Žurnalisté jsou stále vyhledávanými terči radikálů. Při lednovém útoku na bagdádské hotely, v nichž se obvykle ubytovávají novináři ze západních zemí, zahynulo 41 lidí.

Sebevražedný atentátník zabíjel i v Pákistánu

Nejméně osm mrtvých a 21 zraněných si vyžádal útok sebevražedného atentátníka na severozápadě Pákistánu. Násilný čin byl podle všeho namířen proti místnímu politikovi, jenž je otevřeným kritikem hnutí Taliban. Útočník odpálil výbušninu poblíž domu ministra informací provincie Chajbar Pachtunchvá (dříve Severozápadní pohraniční provincie). Agentura AFP uvedla, že mezi oběťmi činu, jenž se odehrál 26 kilometrů od provinční metropole Péšávaru, jsou i tři policisté.

Terčem útoku byl zřejmě sám ministr a poslanec parlamentu Mian Iftichár Husajn, který je známý jako neohrožený kritik Talibanu a jehož jediného syna zastřelili před dvěma dny předpokládaní islamisté. Ministr, který v době atentátu přijímal v souvislosti se synovou smrtí kondolenční návštěvy, vyvázl z incidentu bez újmy.

Provincie Chajbar Pachtunchvá leží při hranici s Afghánistánem a je opakovaně svědkem násilností spojených s činností bojovníků Talibanu, včetně útoků proti vládním úředníkům.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz