25. listopadu 2008 18:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na tuningovém srazu zabil člověka, odsedí si rok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: reprofoto

LIBEREC Roční trest si ve vězení musí odpykat devatenáctiletý Josef Brožek, který loni v srpnu zabil na srazu tuningových aut Mimoňské války v Ralsku na Českolipsku Milana Hyku ze Semil. Proti rozsudku je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Brožek navíc nesmí pět let řídit motorová vozidla a manželce oběti musí zaplatit 259.000 korun.

Odvolací soud potvrdil červencové rozhodnutí Okresního soudu v České Lípě. "Jedinou změnou je upřesnění času, kdy k neštěstí došlo," poznamenal předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Liberci Jiří Malinovský.

Otce tří synů porazil Brožek svým volkswagenem, když se v noci proháněl po ranveji bývalého letiště v Hradčanech opilý a bez rozsvícených světel. Ačkoli mu policie naměřila 1,5 promile alkoholu v krvi, hrozily mu maximálně dva roky vězení místo obvyklých pěti let. Tragédie se totiž nestala v běžném silničním provozu, ale v uzavřeném areálu a nešlo tedy o klasickou srážku auta a chodcem.

Na sraz tuningových aut se loni v srpnu sjelo do Hradčan údajně přes 5000 vozů. Pořadatelé sice vydali zákaz nočního ježdění a auta se teoreticky nesměla v areálu pohybovat rychlostí přes 30 kilometrů v hodině, někteří motoristé však pravidla porušovali. Tragédie se stala před půlnocí.

Devětačtyřicetiletý Hyka utrpěl četná zranění a po převozu do nemocnice zemřel. Rozzuřený dav Brožkovi po tragédii jeho volkswagen zdemoloval.

Navzdory loňskému neštěstí se letos v srpnu Mimoňské války v areálu letiště Hradčany v Ralsku znovu uskutečnily. Povolil to jak Liberecký kraj, který prostor od loňského podzimu vlastní, tak město Ralsko. Akce se zúčastnilo na 6000 automobilů. Dva lidé byli v souvislosti s akcí těžce zraněni, jeden účastník se dopustil trestného činu, když sedl za volant opilý a se zákazem řízení. Policisté navíc uložili motoristům 113 blokových pokut celkem za
102.600 korun. Nejčastěji řidiči překračovali povolenou rychlost.

Lidovky.cz, ČTK
  • 12Diskuse