Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinci volí nový parlament, rebelové vyhlásili bojkot

Svět

  9:16aktualizováno  12:24
KYJEV - Na Ukrajině se v neděli ráno otevřely volební místnosti, v nichž voliči rozhodnou o obsazení budoucího parlamentu. Favoritem voleb je prezidentský Blok Petra Porošenka, jemuž předvolební průzkumy přisuzovaly čtvrtinu až třetinu hlasů. Zatím nebyly hlášeny žádné incidenty, rebelové už ale informovali, že volby hodlají bojkotovat.

Ukrajinský volební komisař s urnou kráčí kolem domů, zničených během občanské války. foto: Reuters

Volby, které se konají za přísných bezpečnostních opatření, jsou od otevření hlasovacích místností zatím poklidné. Prezident Petro Porošenko, jehož politický blok je podle průzkumů veřejného mínění jasným favoritem, odjel nečekaně na východ Ukrajiny, aby sledoval hlasování přímo v neklidném Donbasu.

Na klid kolem ukrajinských voleb dohlíží armády i s obrněnými vozidly.
Ukrajinské babičky chodí k volbám po cestě z nákupů.
Ukrajinský volební komisař s urnou kráčí kolem domů, zničených během občanské...
Prezident Petro Porošenko dohlíží na volby v neklidném Donbasu.

Ačkoli ve více než 45milionové zemi může nové poslance vybírat 36 milionů voličů, několik milionů lidí hlasovat nebude - někteří volit nechtějí, další zase nemohou. To je podle nevládní organizace Opora případ asi 2,8 milionu lidí z Doněcké a Luhanské oblasti, jejichž část kontrolují proruští separatisté. Rebelové odmítli povolit volby do ukrajinského parlamentu a za týden chtějí uspořádat vlastní hlasování, které ale Kyjev nehodlá uznat.

K TÉMATU:

Volby se nekonají ani na dvoumilionovém Krymu, který v březnu anektovalo Rusko. Tamní obyvatelé, pokud mají ukrajinské pasy, mohou odvolit na neobsazeném ukrajinském území, případně v zahraničí na ukrajinských zastupitelských úřadech.

Volby pod palbou

Volby se konají za vypjaté bezpečnostní a hospodářské situace. Na východě země se i přes vyhlášené příměří nadále bojuje. Ukrajinskou ekonomiku v současné době neohrožují jen bojové operace v poničeném průmyslovém Donbasu, ale také energetická krize. Země je již několik měsíců kvůli sporům o cenu a dluh bez ruského plynu. Podle analytiků se v letošním roce ukrajinské hospodářství propadne o sedm až deset procent.

PSALI JSME:

Volební systém na Ukrajině je smíšený, polovina ze 450 poslanců bude zvolena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem. Ve skutečnosti bude ale podle odhadů ústřední volební komise zvoleno jen 424 poslanců, neobsazená křesla připadají na rebely kontrolovaný východ země a na anektovaný Krym.

O vstup do sněmovny se uchází 29 politických stran, šanci na překonání pětiprocentní hranice mají především strany proevropské orientace. Předpokládá se, že Blok Petra Porošenka vyhraje s asi třetinou hlasů. Volební místnosti se uzavřou v sedm hodin večer SEČ, bezprostředně poté mají být oznámeny odhady na základě prvních voličských průzkumů.

Názory Ukrajinců na volby

  • Mimořádné parlamentní volby označují prozápadní komentátoři za poslední šanci prezidenta Petra Porošenka dát dohromady proreformní většinu v novém parlamentu, zatímco ti proruští předpovídají rozdrobenou či vůbec nefungující sněmovnu. Naděje a rozčarování se mísí i v kyjevských ulicích.
  • "Asi nebude vše hned dobré, ale nakonec bude," slibuje si dvaadvacetiletá studentka Julija a argumentuje, že od revoluce jsou lidé přátelštější i více drží při sobě. Život v Kyjevě je podle ní sice momentálně poněkud "komplikovaný", ale současně i "nádherný".
  • "Hrozně si přeju, aby Ukrajina prosperovala. Přeci mládež máme velkolepou, lidé jsou znamenití, a proto věřím, že všechno dobře dopadne," vysvětluje rázná Kyjevanka, která se před hlasováním zašla pomodlit do chrámu svatého Vladimíra.
  • "Volby v zásadě politickou situaci neovlivní, život se nijak nezmění," netají skepsi devětadvacetiletý muž, který by raději vyrval zlo i s kořeny, než aby jen dělal křížky na hlasovacím lístku. "Naše země potřebuje zásadnější změny, než jen výměnu jedněch tváří za druhé. Ale nic dalšího se nestane," přizvukuje jeho šestadvacetiletá manželka Alexandra.
  • "Dopadlo to úplně jinak, než si lidé přáli. Chtěli, aby se žilo líp, ale vše se změnilo jen k horšímu. Ceny stouply, dolar zdražil, výplata ani práce není," tvrdí o zvratech a úskalích kyjevské revoluce Michail. Sice prý ani není koho volit, přesto hlasovat jde.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč