Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na ulici v Ústí po konci ubytoven nikdo zůstat nemusí, tvrdí ministryně Němcová

Česko

  18:06
ÚSTÍ NAD LABEM - Ústí nad Labem se snaží postupně zajistit bydlení pro lidi ze dvou ubytoven, které na konci června ukončí provoz. Najít bydlení se podle města zatím podařilo pro více než polovinu lidí. Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO) v pondělí po jednání na ústeckém magistrátu řekla, že není důvod, aby někdo zůstal na ulici.

Jaroslava Němcová foto: MAFRA

Sdružení Konexe v pondělí oznámilo, že obyvatelé ubytoven se obracejí se správní žalobou proti městu Ústí nad Labem na krajský soud. Cílem je zastavit platnost omezení vyplácení dávek na bydlení ve vybraných lokalitách. „Omezení se týká pouze nově příchozích. Těch lidí, kteří tam bydlí delší dobu, se změna doplatku nedotkla. Na ubytovny toto nemá vůbec žádný vliv,“ řekla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Ministryně přijela do krajského města na neplánovanou návštěvu. „Přesvědčila jsem se, že se situace řeší. Věřím, že se podaří všechny umístit. Vůbec není důvod, aby někdo na té ulici zůstal,“ uvedla Němcová.

Ve dvou ubytovnách v centru města a ve čtvrti Střekov žije zhruba 230 lidí, z toho minimálně 80 dětí. Většinou jde o Romy. Provozovatelka ubytoven Lea Anderlová na konci května oznámila, že s podnikáním ke konci června skončí. Vlastník obou objektů, společnost CPI Byty, již dříve uvedl, že provoz ubytoven sám zajišťovat nebude.

„Některým obyvatelům se už podařilo najít bydlení. Prioritně se řeší senioři, matky s dětmi, postižení,“ uvedla Němcová. Vedení města uvedlo, že umístit zbývá zhruba 90 lidí. V jejich případě pokračuje intenzivní sociální práce zaměřená zejména na hledání nového bydlení, uvedlo vedení města po pondělní schůzce ve zprávě na webu.

Dvě stě lidí na ulici? Na konci ubytoven v Ústí zřejmě vydělají obchodníci s chudobou

Mezi lidmi z ubytoven jsou i tací, kterým bylo podle ministryně opakovaně nabídnuto náhradní ubytování, ale oni ho odmítli. „Kdo bydlení hledá, na ulici nemusí. O tom, že pomoci chceme, svědčí i množství lidí, kteří se zapojili do koordinace ubytování,“ řekla primátorka Věra Nechybová (UFO). „Pokud někdo nechce pomoc, bude se muset postarat sám jako tisíce dalších lidí, kteří platí hypotéky a starají se o své bydlení,“ uvedla Němcová. „A pokud křičí: ‚Práce pro nás není řešením‘, je to urážka pro všechny lidi, kteří pracují,“ dodala ministryně.

Koordinační výbor, pod který patří neziskové organizace, zástupci městských obvodů, magistrátu a poskytovatelé sociálních služeb, se znovu sejde za týden. Němcová věří, že se podaří najít bydlení všem. Samospráva se také obrátila na obce a města, kde mají obyvatelé ubytoven trvalé bydliště. Právě tyto obce by se podle ministryně měly o své občany postarat. „Pracuje se s každou konkrétní rodinou, s každým konkrétním pokojem,“ řekla Němcová.

Některé organizace přístup Ústí nad Labem nebo sociálních a terénních pracovníků kritizují. Organizace Amnesty international (AI) minulý týden vyzvala ústecký magistrát k zodpovědnému a systematickému řešení situace v souvislosti se dvěma ubytovnami. Němcová takovou kritiku odmítla.

Na město podali obyvatelé ubytoven podle sdružení Konexe žalobu i s návrhem na předběžné opatření. Cílem je zastavit platnost omezení vyplácení dávek na bydlení ve vybraných lokalitách. Právní zastoupení vystěhovávaným poskytlo Fórum lidských práv. „Přestože se město snaží tvrdit, že nemá povinnost vystěhovávaným lidem zajistit náhradní bydlení, opak je pravdou. Pokud obec zůstává zcela nečinná, dopouští se nezákonného zásahu, a to navíc vůči těm nejzranitelnějším skupinám obyvatel, včetně dětí. Věříme, že krajský soud těmto rodinám poskytne adekvátní ochranu,“ uvedla Tereza Bártová z Fóra lidských práv.

„Práce s lidmi se daří, ptají se, chodí na sociální odbor, úřad práce může lidem poskytnout i peníze na kauce. Nehrozí bezdomovectví,“ řekla mluvčí města.

Autor: