Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na vnímavé rodiče je rizikový gen krátký

Česko

Že je vliv genů důležitý, ale zdaleka ne rozhodující naznačuje nová práce týmu psychologů z University of North Carolina v Chapel Hill vedených Cathi Propperovou. Podle nich už v útlém věku jednoho roku může vliv rodičů zastínit vrozené genetické dispozice k nepřiměřené reakci na stres.

Vědci si vybrali skupinu 142 dětí a sledovali jejich reakci na zátěžovou situaci ve věku tří měsíců, šesti měsíců a jednoho roku. Dítě pokaždé na chvíli odebrali z blízkosti matky a z jeho srdečního tepu pak zjišťovali sílu reakce na tuto nepříjemnou situaci.

Studie nejprve ukázala, že na dětskou reakci má výrazný vliv jistá forma genu ovlivňujícího podobu dopaminových receptorů v mozku.

Dopamin je látka důležitá při přenosu nervových vzruchů a hraje rozhodující roli v motorických funkcích mozku. Patrně se také podílí na mechanismu odměny, ale role této látky v nervovém systému je natolik mnohotvárná, že ji nelze jednoduše charakterizovat. Už dříve se prokázalo, že jedna forma genu dopaminových receptorů zvyšuje pravděpodobnost, že daný člověk má sklon k agresivitě či zneužívání návykových látek.

Souvislost „rizikové“ formy genu a chování naznačovaly také výsledky tří- a šestiměsíčních dětí v pokusech vědců ze Severní Karolíny. Děti s takovou podobou genu vykazovaly menší změnu srdeční činnosti: jejich tělo jako by se nechystalo tak intenzivně bojovat s hrozící problémovou situací.

Ale při posledních pokusech do výsledků podle vědců výrazně vstoupil nový činitel: vztah k rodičům. Na základě videozáznamu byly totiž „oznámkovány“ i matky dětí dle toho, jak vnímavě se k potomkům chovaly.

Jednoroční děti s velmi citlivými matkami a „rizikovou“ formou genu se ve stresových situacích chovaly podle předpokladů - jejich tělo se začalo připravovat mnohem razantněji na aktivní reakci na stresovou situaci. U dětí se stejnou genetickou výbavou, ale méně vnímavými matkami podobnou změnu vědci nezaznamenali.

Podle autorů studie je jejich práce dalším důkazem, že při vývoji složitého chování a fyziologických reakcí v našem životě hrají značnou roli jak geny, tak i vliv prostředí. Práce se objevila v časopise Child Development.

Autor: