Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Merkelová odmítá vracení migrantů od hranic, na řešení migrace dostala čas do konce měsíce

Svět

  15:00aktualizováno  16:18
BERLÍN - Jednostranné kroky v oblasti migrace by podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) mohly vést k dominovému efektu a mít negativní dopad na Evropskou unii. S dalšími státy EU proto bude jednat o tom, zda vracet některé migranty rovnou z německých hranic. Merkelová to v pondělí řekla na tiskové konferenci v Berlíně po zasedání vedení křesťanských demokratů (CDU). Nepřímo také odmítla časové ultimátum sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která chce, aby se v případě neúspěchu vyjednávání začalo v červenci s vracením běženců z německých hranic.

Angela Merkelová foto: Reuters

„Při všem, co děláme - takové je naše přesvědčení ze strany CDU - musíme zastupovat společně německé a evropské zájmy. Proto nechceme postupovat jednostranně, bez domluvy a na úkor třetích,“ zdůraznila šéfka německé vlády. „Jsme přesvědčeni o tom, že nepředjednané vracení (migrantů) z našich hranic jako země v srdci Evropy by mohlo vést k negativním dominovým efektům,“ poznamenala také.

Příští dva týdny se proto chce pokusit najít na vracení migrantů z německých hranic shodu s dalšími evropskými státy. Merkelová, která obecně migrační plány svého ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) podporuje, situaci začátkem července znovu posoudí. „Neexistuje tedy žádný automatismus,“ poznamenala ale k tomu, že by se začátkem července začalo s vracením běženců z hranic, což v případě neúspěchu vyjednávání s dalšími zeměmi požaduje koaliční CSU.

Spor o migraci ohrožuje Merkelovou, německá vláda čelí velké koaliční krizi

Vedení bavorské strany, kterou na podzim čekají zemské volby, v pondělí příslušné usnesení schválilo jednomyslně. Předseda CSU na tiskové konferenci v Mnichově uvedl, že policii nařídí, aby do země okamžitě přestala pouštět lidi, kteří mají do Německa zakázaný vstup nebo zde nemohou pobývat. S dalšími opatřeními, mezi něž by mělo patřit hlavně vracení migrantů, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, chce vyčkat do začátku července.

Postup CSU vůči CDUv pondělí tvrdě kritizoval místopředseda křesťanských demokratů Armin Laschet, který hovořil o neférovém chování. Není možné, aby se tak chovala sesterská strana, je přesvědčen. CSU vyčetl mimo jiné to, že dosud politikům CDU neposkytla Seehoferův migrační plán, který se stal předmětem sporu.

Trump situaci komentoval na Twitteru

Americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru komentoval migrační debatu v Německu a kritizoval Evropu, že dovolila uprchlíkům, aby „násilně“ změnili její kulturu. „Německý lid se obrací proti svému vedení,“ napsal prezident k debatě německých vládních stran o zásadách přistěhovalecké politiky.

18.června 2018 v 15:02, příspěvek archivován: 18.června 2018 v 18:20

The people of Germany are turning against their leadership as migration is rocking the already tenuous Berlin coalition. Crime in Germany is way up. Big mistake made all over Europe in allowing millions of people in who have so strongly and violently changed their culture!

Trump, který má podle amerického tisku s Merkelovou napjaté vztahy, na twitteru napsal, že migrační spory „cloumají už beztak slabou berlínskou koalicí“. Zločinnost v Německu podle něj stoupá. „Všude v Evropě dělají velkou chybu, když dovolili příchod milionů lidí, kteří tak mocně a násilně změnili jejich kulturu,“ napsal prezident. „Nechceme, aby se něco podobného stalo u nás,“ upozornil.

Ve sporu jde o to, zda vracet rovnou na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, ve Švýcarsku nebo Norsku. Ministr vnitra Seehofer a jeho CSU takový postup - který není součástí koaliční smlouvy - prosazují. Merkelová, většina její CDU i koaliční sociální demokraté (SPD) jsou ale proti s odkazem na to, že by neodpovídal právu Evropské unie.

Situace se v uplynulém týdnu vyhrotila natolik, že Seehofer pohrozil zavedením opatření vůči migrantům i přes nesouhlas Merkelové, což by nejspíše vedlo ke konci současné vlády. Merkelová v pondělí přesto poznamenala, že si dokáže představit další spolupráci se svým ministrem.

Koaliční sociální demokraté (SPD), kteří také Seehoferův návrh odmítají, se k napjaté situaci ve vládě vyjádří na tiskové konferenci v 16:00 SELČ.

Spor o migranty mezi Merkelovou a Seehoferem trvá již tři roky

10. září 2015 - Během návštěvy přijímacího střediska pro žadatele o azyl v berlínské čtvrti Špandava vítali Merkelovou migranti potleskem a dělali si s ní selfie.

9. října 2015 - Tehdejší bavorský premiér Seehofer pohrozil Merkelové, že jeho spolková země podá na Berlín žalobu u ústavního soudu, aby si vynutila větší aktivitu německé vlády při řešení uprchlické krize. 23. října 2015 - Vládní koalice se dohodla na zřízení tranzitních zón na hranicích, ze kterých by žadatelé o azyl bez naděje na úspěch mohli být rovnou posíláni zpět do vlasti.

5. listopadu 2015 - Projekt tranzitních zón, kritizovaných opozicí, nakonec nahradila registrační střediska, na jejichž zřízení se dohodla vláda. 20. listopadu 2015 - Na konferenci CSU v Mnichově Seehofer oponoval Merkelové ve věci azylové politiky její vlády přímo na jevišti, což řada členů CDU kritizovala.

31. prosince 2015 - Během silvestrovských oslav v Kolíně nad Rýnem skupinky mužů arabského a severoafrického původu obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly. V menší míře se podobné incidenty staly i v dalších městech.

3. ledna 2016 - Seehofer v reakci na incidenty poprvé vyslovil požadavek konkrétní horní hranice přijímání uprchlíků, kterou stanovil na 200.000 lidí ročně. Merkelová to zásadně odmítla.

9. února 2016 - Seehofer nazval stav, kdy byly na podzim 2015 otevřeny hranice pro uprchlíky, "vládou bezpráví." 4.-5. listopadu 2016 - Merkelová se poprvé nezúčastnila sjezdu strany CSU. Dalšího sjezdu v následujícím roce se už účastnila. 20. listopadu 2016 - Merkelová oznámila úmysl počtvrté kandidovat na německou kancléřku, Seehofer ji posléze podpořil.

24. listopadu 2016 - Seehofer prohlásil, že CSU nepůjde po volbách v září 2017 do vlády, pokud se neshodne na hranici pro přijímání uprchlíků.

3. července 2017 - Požadavek CSU na horní hranici přijímaných migrantů se ve společném programu CDU/CSU neobjevil, Seehofer ale řekl, že jeho strana tento požadavek zapracuje do vlastního programu pro Bavorsko.

8. října 2017 - Vládní strany CDU a CSU se dohodly na stanovení horní hranice pro přijímání uprchlíků na 200.000 ročně. Dohoda ale nepoužívala výraz "horní hranice".

12. března 2018 - Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podepsali koaliční smlouvu, téměř šest měsíců po parlamentních volbách. Seehofer se stal ministrem vnitra, zodpovědným mimo jiné za migraci.

15. března 2018 - Seehofer prohlásil, že "islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím". Merkelová se od jeho výroku distancovala.

11. června 2018 - Kvůli neshodám s Merkelovou odložil Seehofer představení svého "migračního plánu", tedy vracení běženců, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku. Německé právo s takovým postupem počítá, ale odporoval by evropským předpisům, a proto se proti němu staví i Merkelová, která požaduje celoevropská řešení.

14. června 2018 - Seehofer pohrozil Merkelové i jednostrannými kroky - rozhodnutí vracet běžence přímo z hranic prý učiní sám bez ohledu na názor kancléřky. To by ve spolkové republice nemělo obdobu. Seehofera podporuje jeho CSU, zatímco Merkelovou její CDU, hovoří se o vážné vládní krizi.

17. června 2018 - Seehofer podle listu Welt am Sonntag kolegům z CSU řekl, že s Merkelovou nemůže dál pracovat.

18. června 2018 - CSU chce dát podle informací agentury DPA Merkelové čas do konce června, aby našla shodu o migraci s dalšími státy Evropské unie - Merkelová řekla, že jednostranné kroky v oblasti migrace by mohly vést k dominovému efektu a negativnímu dopadu na EU. Bude jednat s dalšími státy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!