28. listopadu 2008 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Vysočině hrozí orkán

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse

PRAHA Meteorologové varují před silným větrem, který dnes a v sobotu zasáhne především severní část republiky. Na Vysočině a v horách na severu území by rychlost větru mohla ojediněle dosáhnout až 125 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu.

Meteorologové varují před silným větrem, který dnes a v sobotu zasáhne především severní část republiky. Na Vysočině a v horách na severu území by rychlost větru mohla ojediněle dosáhnout až 125 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Varování platí od dnešních 09:00 do sobotních 15:00 pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský, sdělil Český
hydrometeorologický ústav.

Jihovýchodní vítr bude na území poloviny republiky dosahovat rychlosti až 72 kilometrů za hodinu, v nárazech 90 až 110 kilometrů za hodinu, ojediněle i 125 kilometrů za hodinu. Místy se budou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Lidé by se měli snažit předejít škodám, které může silný vítr způsobit. Meteorologové radí zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci a ukotvit stavební jeřáby. Lidé by neměli, pokud nemusí, chodit poblíž starších budov a v blízkosti větších stromů.

Řidiči by měli za jízdy přiměřeně snížit rychlost, protože náhlý boční náraz větru může učinit auto neovladatelným. Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy. Je třeba počítat s možným prodloužením doby jízdy a na horách by měli lidé sledovat informace horské služby a dodržovat její pokyny.

ČTK
  • 1Diskuse