Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nacionalisty naštvala mince s partyzánem

Svět

  15:42
VÍDEŇ - Rakouská nacionálně-populistická strana Svobodných (FPÖ) ostře protestovala proti slovinské pamětní dvoueurové minci, vydané ke 100. výročí narození jednoho z velitelů Titových partyzánů France Rozmana-Staneho.

Mince, která pobouřila rakouské nacionalisty

Označila to za propagaci komunismu a urážku těch, kteří trpěli násilím komunistických partyzánů během války, a žádala rázný protest rakouské vlády. Také slovinská pravice s uctěním slovinského partyzána nesouhlasí, ministerstvo financí však v odůvodnění označilo Rozmana-Staneho za "světlou postavu osvobozeneckého boje", která zahynula ještě během války.

"Ražení mince s komunistickou hvězdou je útokem na společné evropské hodnoty a urážkou každé oběti a pozůstalým, kteří trpěli násilím Titových partyzánů," uvádí se v parlamentní interpelaci FPÖ kancléři Werneru Faymannovi. Strana požaduje, aby šéf rakouské vlády podnikl v Lublani kroky vedoucí ke stažení mince z oběhu s ohledem na rakouské pozůstalé po obětech partyzánů. Kancléřský úřad na interpelaci lapidárně odpověděl, že "položené otázky se nijak netýkají kompetencí předsedy vlády".

Mince ke 100. výročí narození France Rozmana, s partyzánskou přezdívkou Stane, nebyla jednoznačně přijata ani ve Slovinsku. Pravice dala najevo nesouhlas s uctěním památky partyzánského velitele, i když je slovinského původu. Slovinské ministerstvo financí však Staneho v odůvodnění ražby označuje za "světlou postavu lidového osvobozeneckého boje proti nacistickým a fašistickým okupantům".

Franc Rozman

Bývalý španělský interbrigadista organizoval po útoku nacistického Německa na Jugoslávii partyzánský odboj proti okupantům, v roce 1943 byl jmenován prvním velitelem Osvobozenecké fronty. Zemřel v listopadu 1944 při neštěstí během zkoušky zbraní, a nepodílel se tak žádným způsobem na kontroverzním hromadném zabíjení uskutečňovaném v oblasti Titovými partyzány po válce. Po válce byl uctíván jako národní hrdina Jugoslávie a je pohřben v hrobce národních hrdinů v Lublani.

Všech 17 států eurozóny má právo vydat každý rok jednu pamětní dvoueurominci. Většinou jsou tak připomínána historická výročí nebo osobnosti. Rakousko samo využilo tuto možnost jen jednou v roce 2005, při příležitosti 50. výročí podpisu státní smlouvy (ústavy garantované vítěznými spojenci), která určovala rakouskou neutralitu. Na příští rok je připravována ražba společné pamětní mince všech států eurozóny k 10. výročí zavedení eura.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...