27. listopadu 2008 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nad Ondrášem stále zataženo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Vojenský umělecký soubor Ondráš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenský umělecký soubor Ondráš | foto: Lidové noviny

BRNO Vojenský umělecký soubor Ondráš zůstává v ohrožení. Ani po půl roce se nenašel nikdo, kdo by hudebníky, tanečníky a další umělce převzal pod svá ochranná křídla. Politici zůstali jen u slibů - a armáda u záměru se souboru z úsporných důvodů zbavit.

Za soubor se postavilo mimo jiné více než sedmnáct tisíc signatářů petice, kterou příznivci Ondráše připravili. Ta v minulých dnech dorazila do parlamentu, který čeká mimo jiné jednání o rozpočtu na příští rok. A právě přidělením financí podmínilo převzetí souboru ministerstvo kultury, které by z Ondráše chtělo vytvořit součást Ústavu lidové kultury ve Strážnici. K tomu ale potřebuje asi dvacet milionů korun, které podle ministra Václava Jehličky nemá.

Krizový scénář proto chystá Jihomoravský kraj. „V rozpočtu vytvoříme rezervu, která by v případě nutnosti měla souboru pomoci. Ale záchrana tak prestižního uskupení by měla být především věcí státu,“ potvrdil hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kritizoval přitom svého předchůdce Stanislava Juránka (KDU-ČSL) za to, že pro Ondráše udělal málo, a řekl, že na krajském úřadě nenašel nic, co by dokazovalo, že se snažil soubor zachránit.

Exhejtmana se podobné tvrzení dotklo. Dopis adresovaný ministryni obrany Vlastě Parkanové odeslal v polovině července. Odpověď sice prý neobdržel, ale další jednání vedl osobně. Ani nyní, přestože již není prvním mužem kraje, nehodlá nechat soubor na holičkách. „První krok, nenechat zrušit soubor ke konci roku, byl učiněn, soubor získal prostředky z ministerstva pro první pololetí. Teď je důležité, a budu o to ze své pozice místopředsedy KDU-ČSL usilovat, aby se našla ve státní rozpočtu i ta druhá polovina,“ ujistil včera Juránek.

Podpisová akce nekončí
Pokud se to nepodaří, je připraven při schvalování rozpočtu kraje podpořit peníze pro Ondráš nebo takový návrh za lidovce předložit. „Nicméně pokud soubor přejde pod kraj, bude muset omezit svoji činnost. Já tomu pracovně říkám, že se z Ondráše stane Ondrášek. Ale pořád je lepší, aby byl zachovaný aspoň v té menší podobě, než aby zanikl úplně,“ míní Juránek.

Po sporech ministryně obrany Vlasta Parkanová odložila zrušení souboru. Původně měl skončit o letošních prázdninách, verdikt však ministerstvo odložilo. Ondráš hodlá zrušit v polovině roku, ale už od ledna bude fungovat jenom jako civilní součást armády. Odejdou tak mimo jiné technici, kteří jsou profesionálními vojáky a přechodem „do civilu“ by ztratili část peněz. Kvůli nejasné situaci nekončí ani podpisová akce. Podle petičního výboru hodlají pokračovat do doby, než se situaci podaří vyřešit.

Ondráš vznikl v roce 1954 v Olomouci, tehdy pod názvem Jánošík, poté přesídlil do Brna. Jméno změnil po rozdělení Československa. Za tu dobu absolvoval tisíce vystoupení, odborníci ho označují za největšího reprezentanta naší lidové kultury v zahraničí.
  • 3Diskuse