Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Srovnání: Nagyová brala na odměnách třikrát víc než její předchůdci

Česko

  7:20aktualizováno  8:18
PRAHA - Více než jeden a půl milionu za tři roky. Takový je rozdíl mezi odměnami Jany Nagyové v době, kdy za premiéra Petra Nečase (ODS) působila na Úřadu vlády, a nejlépe placeného ředitele za éry premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera. Server Lidovky.cz získal údaje o platech zaměstnanců úřadu mezi lety 2007 a 2009. Dokumenty jasně dokládají, že odměny Jany Nagyové byly přemrštěné.

Jana Nagyová na dotazy novinářů nereagovala. foto: ČTK

Platové podmínky zaměstnanců Strakovy akademie poprvé odtajnilo nové vedení úřadu zkraje srpna. Úřad vlády pod vedením Radka Augustina (SPOZ) 2.srpna zveřejnil platy svých zaměstnanců pouze za roky 2010, 2011 a 2012. Tedy za dobu, kdy byla vrchní ředitelkou sekce kabinetu premiéra Jana Nagyová.

Čtěte více:

Účelový krok obhajoval tím, že právě toto období se nejčastěji opakovalo v žádostech médií i veřejnosti. Více než co jiného to ale byla snaha zamaskovat nepovedené odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana, jehož Rusnokova vláda následně do funkce vrátila.

Aby bylo hodnocení platu Nagyové relevantní, vyžádal si sever Lidovky.cz od úřadu také odměny, které svým úředníkům vypláceli Mirek Topolánek (ODS) a Jan Fischer. Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že statisícovými prémiemi obdarovávali své týmy i předchozí premiéři.

Dře jako kůň, vysvětloval Nečas

Z pozice vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády, které náleží tabulkový plat okolo 30 tisíc korun, odměny Jany Nagyové v roce 2011 vyrostly až na 1 220 000. To bylo dokonce více, než jí náleželo na platu. Ten s příplatky v daném roce činil bezmála milion korun. „Moji lidé dřou jako koně. Standardně dvanáct hodin denně. K tomu často i víkend,“ obhajoval finanční ohodnocení Nagyové už dříve Nečas.

Srovnání zároveň ukazuje, že na rozdíl od éry Petra Nečase, odměny v minulosti v žádném z případů nedosahovaly až výše ročních platů. Vůbec nejvyšší odměny z Topolánkovy a Fischerovy éry si připsal vedoucí Úřadu Jan Novák (ve funkci byl za obou premiérů) v roce 2009 – tehdy to bylo 865 tisíc korun. U náměstků a ředitelů sekcí pak odměny zpravidla nepřevýšily polovinu ročního platu.

Post šéfa sekce kabinetu do května 2009 neexistoval. Když si vybereme nejlépe vydělávajícího ředitele sekce v jednotlivých letech, vyznívá srovnání velmi jednoznačně. V roce 2008 dostal nejštědřeji odměňovaný ředitel bonus 236 tisíc korun – nejméně za Topolánkovy a Fischerovy éry. Jana Nagyová brala ve svém na odměny nejchudším roce (2010) 405 tisíc.

A podobně vyznívá také srovnání nejvyšších odměn za obě „tříletky“. V roce 2007 si první ředitel přišel na 293 tisíc, pětkrát méně než Nečasova pobočnice před dvěma lety, kdy dostala 1 220 000 korun.

Ani rok 2009 a nastupující úřednický kabinet Jana Fischera nepřinesl na vládu vyšší odměny. Historicky první ředitel sekce kabinetu – Milan Kupka – bral na bonusech 265 tisíc. To Nagyová si za poslední rok svého působení v úřadu přilepšila k platu o 840 tisíc korun.

Podobně štědrý jako v případě Nagyové, byl Nečas při odměňování také k vedoucímu úřadu Lubomíru Poulovi. Ten si za tři roky na bonusech vydělal 3 282 000 korun, téměř o milion více než jeho předchůdce Jan Novák.

Janu Nagyovou po propuštění z vazební věznice v Ostravě vyzvedl bývalý premiér...

Poul byl jedním ze zadržených při velké policejní razii 13. června, mezi obviněnými však chyběl. Podle usnesení o stíhání Jany Nagyové měl šéfce Nečasova kabinetu opatřit fotografie pracovníků úřadu, které nechala sledovat vojenskými zpravodajci.

Nečasova milenka navíc o peníze z veřejných prostředků nepřišla ani po svém odchodu z Úřadu vlády - expremiér ji zaměstnal jako svou asistentku. Na náhradu jejího platu však Nečas dostane jen 36 tisíc korun. O ty se navíc Nagyová bude muset rozdělit s jeho další asistentkou - Ivetou Táborskou.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...