Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nahoru vzal palivo. A manželku

Česko

Sedm a půl hodiny v balonu – O rekord původně nešlo, tvrdí letec Petr Kubíček

Verneových Pět neděl v balonu zůstává zatím v oblasti sci-fi. Tuzemský rekord v délce letu se počítá v hodinách. Od minulého víkendu je jeho držitelem brněnský pilot Petr Kubíček, který strávil v balonovém koši ve vzduchu 7,5 hodiny.

* LN Jak vzniká rekord v letu horkovzdušným balonem?

Původně mi o rekord ani nešlo. Chtěl jsem se jen pokusit letět s balonem déle než obvykle, což se dá dělat jen v zimě nebo právě v předjaří. Tentokrát jsme s kolegou v druhém balonu let pojali jako takový minizávod, kdo později přistane. V létě se totiž v našich klimatických podmínkách dlouho létat nedá – létáme buď jen ráno, nebo večer a let trvá obvykle kolem hodiny. A při té příležitosti jsem zjistil, že český rekord je starý již několik let a daleko pod tím, než jsem plánoval. Tak jsem to nazval pokusem o rekord.

* LN Ale uspěl jste, ne?

Oficiálně ne. Rekordní let musí být potvrzený rozhodčím, kterého jmenuje Aeroklub ČR a pro balonový sport u nás takový rozhodčí zatím není. Proto ani nemůžeme v balonovém létání oficiálně ustanovit žádný rekord.

* LNA jaké to tedy je, letět dlouho?

Víc vás bolí nohy, protože můžete jenom stát. Ale nejenom to. Normálně probíhá balonový let v místě a dá se velmi přesně odhadnout už před startem, kdy, kde a za jakých podmínek budete přistávat. Startovali jsme v Horním Miletíně, nějaký plán jsme sice měli, ale ten směřoval k Náchodu a nakonec jsem přistával u Znojma. Takže jsme během celého letu improvizovali. Musel jsem volat na zem o meteoinformace, protože jsme stále letěli ve výšce kolem dvou kilometrů a vůbec jsme nevěděli, co nás čeká na zemi, jak si nalétneme na přistání, jak tam fouká a podobně.

* LN Co jste si s sebou vzal do balonového koše?

Hlavně palivo. Když letíte na hodinu, berete si ho na hodinu a půl, na dvě. Měl jsem koš pro sedm pasažérů, namísto kterých jsem měl jen svoji ženu a palivové lahve.

* LN Jaké jsou podobné rekordy v zahraničí?

Napříč vším jde výkon Steva Fosseta, který letěl kolem světa, ve vzduchu strávil 19 dnů a naletěl více než 40 tisíc kilometrů. Takže náš let není zas takový výkon.

* LN Asi je skoro hloupé se ptát, ale jak to řešíte s toaletou?

No... nahoře se nikdo nedívá. Ale sedm a půl hodiny není zas tak dlouhá doba.

* LN Jak ovlivníte, kam balon letí?

My máme jenom jedinou šanci: počítat se změnou výšky. S výškou se vítr obvykle točí doprava, to znamená, že když na zemi fouká na sever, o tisíc metrů výš už fouká na východ. Toho dokážeme využít a nějakým způsobem ten balon kočírovat. Na tomto principu jsou založeny i soutěže v balonovém létání, kdy piloti s těmi neřiditelnými obludami nalétávají na cíle na centimetry přesně.

* LN Je nutné respektovat při delších letech i státní hranice?

S manželkou trávíme všechny dovolené tak, že jezdíme po Evropě a ukazujeme výrobky naší továrny na balony potenciálním zákazníkům. Vloni jsme tak odstartovali ve Francii, přeletěli Lucembursko a přistávali v Německu. Nebyly žádné problémy. U nás, i když jsme už v Schengenu, pořád nějaká omezení v letectví platí, ale pro tentokrát jsme neměli chuť se zabývat jejich řešením.

* LN Pokusíte se o potvrzení či překonání rekordu?

Příští rok počítáme v našem minizávodě s odvetou, a pokud bude už rozhodčí, tím lépe. Mým cílem je dvanáct, případně 24 hodin.

* LN Nehrozí třeba mikrospánek?

Fosset používal autopilota, já měl celý let ruku na hořáku a řídil po dobu celého letu. Ke konci to bylo už dost náročné na udržení pozornosti, nemůžete zastavit jako s autem a odpočinout si. Takže těch čtyřiadvacet hodin je určitě pro dva piloty.

* LN Lítáte i jinak než v balonu?

Chci dělat jedno, ale pořádně. Protože jsem absolvent leteckého inženýrství, dokončil jsem právě s kolegy nový typ ultralightu, který budeme představovat na veletrhu v Německu, ale i v něm se budu zatím jen vozit. Řízení balonu a letadla jsou dvě zcela odlišné věci. Jsou sice piloti, kteří to dokáží, ale optimální to podle mne není.

* LN Kolik lidí se u nás balonovému létání věnuje?

Kolem sta. Obecně je totiž problém se k tomuto sportu dostat, pokud nemáte v kapse milion a nekoupíte si svůj balon. Proto jsme vloni otevřeli, i když zatím zkušebně, naše balonové centrum v Radešíně na Vysočině. Funguje obdobně jako aerokluby: zájemci zaplatí nějaký poplatek, zbytek si „odpracují“, ale za to mají možnost létat.

* LN Vy sám se balonovému létání věnujete jak dlouho?

Začínal s tím můj otec, který v Brně založil první a stále jedinou továrnu na balony. Takže já rád říkám, že je mi šestadvacet a šestadvacet let létám. Do toho světa jsem se narodil. Je to můj život.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: