Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nahota je v Berlíně velice běžná, říkají fotografové, kteří propojili 365 lidí

Lidé

  6:00
PRAHA - Každý den jeden nahý Berlíňan před fotoaparátem. Experiment s lidskou nahotou se po více než roce představuje v knižní podobě. Vizuální umělci Martin Pavel a Marek Kučera, kteří projekt tvořili v Berlíně, chtěli skrze něj propojit lidi. „Nahota v Berlíně je velice běžná, nejvíce v klubech, ale i na ulici. Každá linie metra má svého naháče. Některé části Berlína jsou ale naopak konzervativní,“ vysvětlují fotografové v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Berlíňané se ve svých bytech nechali fotit nazí. foto: Daily portrait Berlin

Lidovky.cz: Právě jste dokončili sérii fotografií nahých lidí v Berlíně. Není vám teď líto, že jste každého fotografovaného nemohli zvěčnit sami? Proč jste si vybrali právě projekt spočívající ve “štafetě”, tedy že poslední fotografovaný vybere dalšího člověka a toho nafotí?

Marek Kučera: Po dlouhých úvahách jsme s Martinem zvolili cestu experimentu, který spočíval v tom, že účastníci projektu se budou fotit sami a tím vznikne obsáhlá série snímků, kde není důležitý pohled a rukopis jednoho fotografa.

Martin Pavel: Touto formou jsme chtěli vyjádřit to, co dělá Berlín Berlínem: otevřenost a vzájemná interakce lidí napříč společností.

Berlíňané se nechali ve svých bytech fotit nazí.
Berlíňané se nechali ve svých bytech fotit nazí.

Lidovky.cz: Jak je podle vás nahota přijímaná většinovou německou veřejností? Je tamní společnost otevřená?

Martin Pavel: Nahota v Berlíně je velice běžná, nejvíce v klubech ale i na ulici. Každá linie metra má svého naháče. Některé části Berlína jsou ale naopak konzervativní. Německo má tradici FKK (Frei Körper Kultur) a nuda pláží, která je známá po celém světě.

Lidovky.cz: V čem vás nahota lidí během celého procesu posunula dále?

Martin Pavel: Nebyl jsem zvyklý na mužskou nahotu, protože media a reklamní agentury nedávají mužské nahotě prostor a obecně nahota má v naší západní společnosti sexuální podtext. Mužské akty jsou jako fotografické téma umělců spíše výjímkou. Po skončení projektu je pro mě mužská nahota přirozená jako ta ženská.

Lidovky.cz: Byl pro vás projekt i psychicky náročný?

Martin Pavel: Kvůli organizaci projektu jsem musel být 24 hodin denně online, abych mohl kdykoliv pomoci účastníkům. Domlouval jsem jednotlivá focení. Doslova jsem prožíval jednotlivá focení na dálku v České republice, odkud jsem produkční fázi projektu řídil.

Lidovky.cz: Řekli byste nám něco o designu knihy? Jak jste nad ním přemýšleli? Není přeci jen úplně obvyklý.

Marek Kučera: Kniha Daily Portrait Berlin je jedinečná v tom, že na první pohled působí jako telefonní seznam a nemá charakter klasické fotoknihy. Právě proto jsem záměrně zvolil měkkou vazbu a taktéž ponechal žlutou barvu jako identitu s naším projektem a barvu berlínského dopravního podniku, který lidi spojuje. Fotografie jsou umístěny tak, aby čtenář intuitivně pochopil, kdo koho fotografoval a aby kniha zároveň i po grafické stránce fungovala.

Lidovky.cz: Co považujete za největší úspěch projektu?

Martin Pavel: Největším úspěchem je pro mě to, že účastníci se skamarádili a navázali nové vztahy díky lidem co poznali.

Marek Kučera: Velký úspěch je, že tento původem online projekt, nezůstane zapsaný jen v historii Googlu, ale bude zvěčněný v knižní formě, i díky momentálně probíhající úspěšné crowdfundingové kampani.

O autorech:

Marek Kučera

Narozen 1975

Slovenský Fotograf, Designer & Idea Maker

Spoluzakladatel a Designer knihy Daily Portrait Berlin

působí v Berlíně

Martin Pavel

Narozen 1988

Multimediální umělec

Autor projektu Daily Portrait

působí v Praze a v Berlíně

Autoří projektu a knihy Daily Portrait Berlin

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...