17. května 2010 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Napětí v Bangkoku: zemřel velitel Červených, vláda odmítá vyjednávat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Postřelený velitel "Červených" Khattiya Sawasdipol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postřelený velitel "Červených" Khattiya Sawasdipol | foto: Reuters

BAGKOK Bývalý generál thajské armády Kchattija Savasdipol bojující na straně protivládních vzbouřenců, zemřel na následky zranění jež utrpěl při potyčkách demonstrantů s armádou ve čtvrtek. Nepokoje, které po útoku na Sevasdipola následovaly, si vyžádaly nejméně 36 mrtvých a a 250 zraněných.

Savasdipol byl podle všeho hlavní stratég demonstrantů oděných do červených košil, kteří od poloviny března požadují okamžitou rezignaci premiéra Apchisita Vedžadžívy, rozpuštění parlamentu a nové volby.

Osmapadesátiletého radikála, který údajně vytvořil na obranu opozičních demonstrantů polovojenskou jednotku, zasáhl s největší pravděpodobností ostřelovač do hlavy ve chvíli, kdy poskytoval rozhovor několika thajským a zahraničním novinářům.

V obloženém Bangkoku pokračují pouliční nepokoje.

Tvrdé jádro povstalců čítající odhadem 5000 lidí obsadilo v centru Bangkoku zónu o rozloze asi tři čtvereční kilometry. Na hranici uzavřené oblasti se nachází také české velvyslanectví.

Těžké boje se v noci na dnešek odehrály u luxusního hotelu ve čtvrti Silom přímo proti opozičním barikádám.

Vláda odmítá vyjednávat
"Všichni byli evakuováni a strávili noc ve sklepě," řekl fotograf Reuters s tím, že kolem hotelu se hodně střílelo a části budovy poškodil požár. Podle thajské televize byly na hotel údajně vypáleny granáty a jeden člověk prý přišel o život.

Vláda s demonstranty zatím odmítá vyjednávat a na pondělí a úterý vyhlásila státní svátek, aby do centra dorazilo co nejméně lidí. Ženy, děti a starší lidi vyzvala, aby hlavní tábor demonstrantů do 15:00 hodin tamního času (10:00 SELČ) opustili. Školy v částech Bangkoku zůstanou tento týden uzavřené. V 22 thajských provinciích platí výjimečný stav.

Protivládní povstalec s thajskou vlajkou. V centru Bangkoku opět vypukly potyčky mezi protivládními demonstranty a thajskou armádou.

Konec není na dohled poté, co vláda o víkendu prohlásila, že jedinou cestou k obnovení míru je tvrdý zákrok proti protestujícím v červených košilích, kteří se v centru Bangkoku utábořili od 3. dubna.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz