Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Katalánsko přijalo deklaraci o nezávislosti. Jeho premiér chce ještě jednat s Madridem

Svět

  17:49aktualizováno  22:39
Barcelona - Katalánský parlament na úterním zasedání schválil deklaraci nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení. Dokument, který byl přijat na žádost premiéra Carlese Puigdemonta, ponechává vyhlášení nezávislosti na vládě, která má lhůtu na vyjednávání s Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia.

Lidé s katalánskými vlajkami během shromáždění v Barceloně. foto: ČTK

„Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost,“ píše se v dokumentu s titulem „Deklarace zastupitelů Katalánska“. Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.

Deklaraci podepsalo 72 ze 135 poslanců, tedy všichni zástupci separatistických stran. Puigdemont v úterý předešel hrozícímu vyhrocení napětí mezi Barcelonou a Madridem, když místo přímého vyhlášení nezávislosti deklaroval v parlamentu ochotu jednat s centrální vládou, která označuje veškeré aktivity kolem katalánského referenda za neústavní. Podle médií není jasné, jakou právní hodnotu má v úterý schválený dokument.

Budovu katalánského parlamentu hlídají policisté. Čeká se na výsledek jednání o referendu

Katalánská opozice označila proslov za marné volání o podporu za hranicemi regionu. Parlament v Barceloně, před nímž se shromáždilo několik tisícovek stoupenců nezávislosti, hlídala místní policie.

„Výsledky referenda opravňují Katalánsko k tomu, aby se stalo nezávislým státem,“ řekl Puigdemont a separatističtí poslanci katalánského parlamentu tato slova odměnili potleskem. Pro nezávislost se 1. října při zhruba třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících.

Premiér současně zdůraznil, že chce snížit napětí mezi Katalánskem a centrální vládou v Madridu. Nezávislost by kvůli obavám z chaotické situace chtěl Puigdemont vyhlásit na zasedání své vlády až po několika týdnech. Během této doby hodlá přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Začátek Puigdemontova projevu se zdržel přibližně o hodinu. Podle médií za to mohlo vyjednávání s radikálně levicovou Kandidátkou lidové jednoty (CUP), která podporuje menšinovou Puigdemontovu vládu aliance Společně pro ano (JXSí) a která usilovala o úterní jednostranné vyhlášení nezávislosti. Zatím není jisté, jaké bude mít Puigdemontovo nejednoznačné prohlášení vliv na spolupráci obou separatistických stran.

Tlak z obou stran

Poslanci opozičních formací v reakcích na premiérův projev dávali najevo, že hledání podpory v Madridu mají za bláhové. „Pane Puigdemonte, jste osamocen. Nikdo v Evropě vás nepodporuje,“ řekla šéfka klubu nejsilnější prošpanělské strany Ciudadanos Inés Arrimadasová, která označila slova o vyhlášení nezávislosti za „státní převrat“. 

Pokud chce Katalánsko vést dialog, musí jeho vedení opět začít jednat v mezích zákona, vzkázala místopředsedkyně španělské vlády Saénzová.

Puigdemont se krátce před hlasováním ocitl pod tlakem z několika stran. Ministr a mluvčí španělské vlády Íñigo Méndez de Vigo  jej vyzval, aby nepodnikal „nic nezvratného“ a vrátil se k zákonnému jednání. Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval Puigdemonta, aby nepřijímal rozhodnutí, které by znemožnilo budoucí dialog. Odchodem z Katalánska v případě vyhlášení nezávislosti pohrozilo několik firem, které hodlaly přijmout stejné rozhodnutí jako už dříve banka Caixabank či správce rychlostních silnic Abertis.

Španělská policie se v úterý připravovala na možné vyhlášení nezávislosti tím, že posílila bezpečnostní opatření na letištích a nádražích. Puigdemonta na cestě do budovy regionálního parlamentu v Barceloně naopak chránila eskorta regionálních bezpečnostních sil. Z ulic však žádné nepokoje hlášeny nebyly.

Rozpolcená společnost v otázce nezávislosti

V ulicích Barcelony byla očekávání nejednoznačná, což odpovídá skutečnosti, že společnost je v otázce nezávislosti rozpolcená. Poblíž budovy parlamentu v úterý popojížděly dvě desítky traktorů s katalánskými vlajkami a na místní promenádě se shromáždil dav stoupenců nezávislosti.

„Jsem nadšená,“ řekla podle agentury Reuters 51letá úřednice Maria Redonová. „Celý svůj život jsem na to čekala, hodně jsme bojovali, abychom se dočkali nezávislé Katalánie,“ dodala.

Šestatřicetiletý číšník Carlose Gabriela vyhlášení nezávislosti nevěřil. „Neudělá to. Skočil by tak do prázdného bazénu,“ řekl o Puigdemontovi. „Tito lidé vědí, že to je pouhý sen, něco velmi komplikovaného, něco, co pro nás bude mít mnoho negativních důsledků,“ citovala Gabriela agentura Reuters.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!