Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Napětí ve vzduchu nad Sýrií. Dvě americké stíhačky F-22 vystřelily světlice proti ruským bitevníkům Su-25

Svět

  18:20aktualizováno  21:26
DAMAŠEK/PRAHA - Dvě americké stíhačky F-22 byly nuceny nad Sýrii vystřelit varovné světlice proti dvěma ruským bitevníkům Su-25. K incidentu došlo ve středu poté, co Rusové vlétli do zakázaného vzdušného prostoru na východ od řeky Eufrat. Podle zdroje agentury Reuters po vypálení světlic Su-25 chráněný „demilitarizovaný“ prostor opustily.

Stíhačky F-22 Raptor. foto: Ministerstvo obrany USA

Američané podle mluvčího Pentagonu Erica Pahona ve středu poskytovali letecké krytí svým spojencům, kteří bojují proti radikálům na zemi v syrském pohraničí u Búkamálu.

Incident trval údajně 40 minut a koalice, v níž americké stroje létají, kontaktovala Rusy dohodnutým komunikačním kanálem, aby se zabránilo špatnému propočtu letu. Pahon řekl, že v jedné chvíli bylo jedno ruské letadlo tak blízko, že americký pilot musel přistoupit k „agresivnímu manévru, aby se vyhnul kolizi“.

USA a Rusko, se dohodly na dodržování „bezkonfliktní zóny“ v leteckém prosotru východně od řeky Eufratu. Představitelé USA už dříve upozorňovali, že hrozí kolize obou armád s tím, jak se smršťuje bojiště proti ustupujícím radikálům.

„Naši piloti stále obtížněji rozlišují, zda jde ze strany ruských kolegů o úmysl nebo pouze o čestné omyly,“ řekl Pahon. Podle něj se koalice bojí, že její stroje mohou některé ruské letadlo sestřelit, pokud je piloti vyhodnotí jako hrozbu pro spojence zapojené do pozemních bojů. Rusko a USA bojují v Sýrii na opačných stranách - Rusko podporuje syrskou armádu, USA arabsko-kurdskou koalici.

Mezitím v Ženevě pokračovala jednání o řešení konfliktu. Syrská vládní delegace není ochotna jednat s oponenty Damašku přímo, dokud opozice nezmění názor na odstoupení prezidenta Bašára Asada. Řekl to ve čtvrtek šéf vládní delegace Bašár Džaafarí. V Ženevě se pod záštitou OSN konalo od 28. listopadu do čtvrtka osmé kolo jednání o politickém řešení syrské krize. Stejně jako předchozí kola nepřineslo žádný pokrok.

Prostředník rozhovorů, kterým je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, v rozhovoru ve švýcarské televizi ve středu řekl, že by Rusko mělo pomoci přimět Damašek vyjednávat a dohodnout se na nové ústavě a volbách. Jinak podle něj hrozí Sýrii rozpad.

Ruský bitevník Su-25.

Džaafarí k tomu ve čtvrtek řekl, de Misturův rozhovor byl chybou a že se jím zmocněnec připravil o roli prostředníka. Syrský diplomat ujistil, že Damašek má zájem dohodnout se a ženevská jednání bere vážně. Dokud prý ale bude opozice trvat na svém požadavku na odstoupení prezidenta Asada, přímá jednání se nemohou konat.

De Mistura upozornil, že pouhé vojenské vítězství nestačí, jak dokazuje případ Libye. Nezbytné je podle něj dospět rychle k politické dohodě, nemá-li se Sýrie rozdrobit.

Násir Harírí, který vedl opoziční delegaci, naznačil, že v Sýrii vinou vlády stále trpí civilisté. Armáda obléhá od roku 2013 východní Ghútu u Damašku, kde podle OSN rychle přibývá dětí vyčerpaných hladem. Harírí dnes řekl, že neschopnost dohodnout se o Ghútě je dokladem „neschopnosti a viny“ světového společenství. „Je hanba, že musíme vyjednávat, aby nám oni (vláda) dali pár bochníků chleba,“ řekl Harírí.

Autoři: ,