Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Další nenávistné nápisy. ‚Smrt hatefree‘ na církevní Diakonii

Česko

  7:36aktualizováno  12:40
PRAHA - Neznámí pachatelé, kteří čtyři místa v Praze o víkendu popsali výhrůžnými nápisy, případně nacistickou symbolikou, jsou podezřelí ze sprejerství a trestných činů z nenávisti. V případě odsouzení jim za to hrozí až tři roky vězení. V pondělí pak byl objeven další nápis i na budově pražského sídla Diakonie a litomyšlském kostele.

Nápis na výloze restaurace La Bibiche foto: Reprofoto

Kavárny Mamacoffee, zdi Café V lese nebo restaurace La Bibiche od neděle „zdobí“ nápisy “Smrt HateFree” a neonacistické symboly. Hákovým křížem a nápisy “Antifa bude pykat” či “Uprchlíci táhněte” vandalové poškodili také vestibul metra Karlovo náměstí.

Prahu zaplavily neonacistické nápisy. Na pražské kavárny zaútočili vandalové

Policejní mluvčí Tomáš Hulan v pondělí ČTK řekl, že na základě vyhodnocení nápisů a nákresů je policie podezřívá z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.

Nově má policie poznatky i o dalších třech případech, u kterých podle Hulana nyní ale zjišťuje, jestli se opravdu staly.

„Nenávist není řešení“

V pondělí byly objeveny další nápisy i na zdech a oknech sídla pražské Diakonie. „Ranní pozdrav z pražského sídla Diakonie... Nenávist není řešení. Dál budeme bezpečným místem pro všechny!“ uvedla Diakonie na svých facebookových stránkách.

„Informovali jsme o tom policii,“ řekl ČTK mluvčí Diakonie Pavel Hanych. Podle jejího ředitele Petra Hašky všechny poškozené podniky či instituce spojuje zapojení do sítě HateFree Zone, která deklaruje přístup ke všem lidem bez nenávisti a násilí.

„Diakonie ze svých postojů ale nesleví a dál bude plnit své poslání, tedy pomáhat všem lidem bez rozdílu barvy pleti, sexuální orientace, náboženství nebo světonázoru,“ uvedl Haška.

Na litomyšlském kostele Církve bratrské se pak objevila nálepka, která uvádí, že „propagování islámu je hanobení křesťanů“ a je proto trestné. Místní kazatel Daniel Kvasnička ve facebookovém příspěvku uvedl, že incident bude řešit s policií.

Podle organizace In Iustitia, která se zaměřuje na problematiku násilí z nenávisti, je nutné současné útoky na podniky považovat za trestný čin z nenávisti a tak je i vyšetřovat. „Je nezbytné, aby útoky byly objasňovány jako trestná činnost z nenávisti, sériová a plánovaná,“ uvedla Klára Kalibová z In Iustitia. Podle ní o „napadení z nenávisti“ svědčí grafitti, která pachatelé na místě zanechali. Na podnicích se objevily nápisy Smrt Hate Free či číslice 14 a 88. „Akronym 14 88 značí v neonacistickém prostředí 14 pro 14 slov Davida Lanea: We must secure the existence of our people and a future for White Children a 88 znamená Heil Hitler,“ upřesnili zástupci organizace.

Podle prezidenta Miloše Zemana ale nesmí být tato kauza „hatefree“ zneužita v kampani proti slušné většině občanů odmítajících migraci. „Řekněme však NE extremistům zleva i zprava,“ tlumočil na twitteru Zemanova slova jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Každý se musí v ČR cítit bezpečně“

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v neděli nápisy odsoudil a uvedl, že projedná extremistické útoky na schůzi vlády. „Budu žádat informaci, jak ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o tomto víkendu. Násilí ani výhrůžky násilím nemají v naší demokratické společnosti místo,“ sdělil ČTK. „Moji kolegové s majiteli postiženými víkendovým útokem komunikují a společně také zvážíme případné právní kroky. Každý jednotlivý člověk se musí v České republice cítit bezpečně,“ doplnil.

Vandal posprejoval Karlův most. Policisté prohlížejí záznamy z kamer

K řešení situace také vyzvala českou vládu mezinárodní protirasistická síť UNITED for Intercultural Action, která spojuje 560 organizací z téměř padesátky zemí a funguje od roku 1993. „Co se teď děje v Praze i jiných městech, je výsledkem sociální a ekonomické nerovnosti, která vede ke xenofobnímu výkladu jejích příčin. Tento nárůst populistických projevů a evidentně nacistických akcí je symptomem nebezpečí, jež dnes hrozí uprchlíkům ve všech evropských zemích,“ sdělil v prohlášení zaslaném ČTK ředitel sítě Geert Ates.

Fasádu čistila i Krnáčová

K podnikům posprejovaných červenou a černou barvou patří také vršovická kavárna Café V lese. Z té v pondělí odpolednehanlivé a nacistické symboly a nápisy zmizely. Posprejovaný dům a kavárnu očistil její majitel, pražský kavárník Ondřej Kobza společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a teplickým radním Dominikem Ferim (TOP 09).

Nápisy i plakáty

Oznámení o posprejovaných zdech přicházela na policii postupně. „Zpočátku jsme se věnovali lokalitě Jiřího z Poděbrad. Posléze jsme přijali oznámení k té samé situaci v ulicích Francouzská a Vinohradská. Momentálně se věnujeme podobné situaci ve vestibulu metra Karlovo náměstí,“ upřesnil policejní mluvčí Hulan. Podle něj šlo kromě nápisů na budovách také o vylepené plakáty.

Konvička je obžalován kvůli podněcování k nenávisti a hrozí mu vězení

Podle serveru Echo24 vandalové poškodili kavárnu propagující multikulturalismus a prodejnu spodního prádla, která se rovněž snaží bojovat za společnost bez předsudků. Kavárnu pachatelé postříkali červenou barvou a pomalovali symboly spojovanými s extrémní pravicí. „Poblíž kavárny se rovněž objevily samolepky s nápisem ‚Anti-antifa‘, které jsou oblíbené mezi krajně pravicovými radikály,“ napsalo Echo. Na zdi vestibulu metra Karlovo náměstí se podle médií objevily nápisy „Antifa bude pykat“ a „Uprchlíci táhněte.“

Všechny poškozené podniky jsou součástí tzv. HateFree Zone. Prostory s tímto označením veřejně deklarují, že že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

Autoři: ,