18. listopadu 2008 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní divadlo dostane novou fasádu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Triga na budově Národního divadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Triga na budově Národního divadla. | foto: Jan ČernýČTK

PRAHA Odhalením zrekonstruovaného sousoší trig na střeše Národního divadla v Praze si první scéna připomněla 125. výročí jejího znovuotevření po ničivém požáru. Ukončena tak byla první fáze rekonstrukce, která bude v příštím roce pokračovat opravou fasády historické budovy.

Rekonstrukce si vyžádala 23,5 milionu korun a byla hrazena z účelové dotace ministerstva kultury. Podle informací z tiskové konference je start druhé fáze rekonstrukce, obnovy fasády, plánován na březen příštího roku. Má trvat tři roky a rozpočet předpokládá náklady 170 milionů korun.

Generální ředitel české první scény Ondřej Černý upozornil, že historická budova je svou krásou, atmosférou i akustikou nejen vynikajícím divadlem. "Je i galerií výtvarného umění 19. století a velkým odkazem, který nám naši předkové zanechali," řekl. I proto chce obnovit činnost komise pro výzdobu ND, patnáctičlenného sboru, s nímž bude moci konzultovat restaurátorské práce v historické budově i Stavovském divadle. Původní komise se poprvé setkala v roce 1873, aby rozhodla o sochařské výzdobě.

Černý připomněl, že právě dnes uplynulo 125 let od znovuotevření ND po ničivém požáru v roce 1883. K tomuto výročí se vztahují i další dnešní akce - odpolední otevření historické budovy včetně atraktivních prostor prezidentského salonku pro veřejnost a odhalení busty Gustava Schmoranze, který stál v čele divadla od roku 1900 plných dvaadvacet let.

Symbol národní identity
"Večer předznamená uvedení inscenace Prodané nevěsty slavnostní akademie, na které zazní Smetanova Slavnostní předehra C dur a také slavnostní sbor Národ sobě; jako před 125 lety v podání zpěváckého spolku Hlahol," uvedl Černý.

"Všichni víme, že Národní divadlo bylo a je symbolem české národní kultury a identity. V následujícím půl roce, kdy budeme předsednickým státem Evropské unie, sehraje významnou evropskou roli. Bude totiž 7. ledna místem slavnostního koncertu, přenášeného do všech zbývajících 26 zemí EU," řekl Jehlička.

První fáze rekonstrukce "zlaté kapličky" se vedle trig týkala i střechy. Její více než desetitunová litinová korunka je nyní těžší zhruba o 2,5 kilogramu čtyřiadvacetikarátového zlata v hodnotě 2,7 milionu korun, což má podle předpokladů vydržet dalších 30 let.

Krátce se uzavře Smetanovo nábřeží i Nová scéna
Špatný stav trig zavinila rozpínavost betonové výplně zadních nohou koní. Ta byla do sousoší nalita v roce 1942, aby je zabezpečila při bombardování Prahy. Beton ale absorboval vodu, která v zimě zamrzla a narušila ocelovou konstrukci.

Podle zástupce provozně-technického ředitele ND Miroslava Růžičky by rekonstrukce fasády neměla ovlivnit divadelní provoz, což je součástí podmínek této zakázky. "Uvažovaná rekonstrukce technologických tunelů však v roce 2010 nakrátko uzavře Smetanovo nábřeží," řekl Růžička. V této době bude podle Černého odstavena i Nová scéna, jejíž klimatizace bude vzhledem k opravám nefunkční.

Vedoucí archivu ND Zdena Benešová představila DVD se soupisem kompletního repertoáru divadla v letech 1883 až 2008. DVD je řazeno podle jednotlivých sezon, názvů inscenací a inscenátorů a je konkrétním výsledkem digitalizace archivu. Souhrnem informací od roku 1883 jde prý i v evropském měřítku o unikátní projekt, a to jak svým rozsahem, tak i formou zpracování.

"Doufáme, že bude pobídkou k toulání se dějinami této scény na našich webových stránkách," dodal Černý.Lidovky.cz
  • 10Diskuse