Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Národní fronta nabírá dech

Česko

Překvapením prvního kola regionálních voleb ve Francii je úspěch extrémní pravicové strany, kterou vede Jean-Marie Le Pen.

PAŘÍŽ/PRAHA „Národní fronta byla prezidentem republiky prohlášena za poraženou, mrtvou a pohřbenou. A tak ukázala, že je národní silou, jež patrně stále roste,“ nechal se slyšet Jean-Marie Le Pen, šéf extrémně pravicové Národní fronty, poté co byly zveřejněny výsledky nedělního hlasování. Nacionalisté v regionálních volbách získali téměř 12 procent hlasů, čímž jasně předčili předvolební odhady a postupují do druhého kola voleb.

Většina francouzských deníků nečekané posílení Národní fronty označila za „znepokojivé“. Pro srovnání: v loňských volbách do Evropského parlamentu strana získala pouhých 6,34 hlasu a 4,29 procenta v roce 2007 ve volbách do Národního shromáždění.

„To znamená, že extrémní pravice není mrtvá,“ komentoval výsledek politolog a odborník na krajní pravici Jean-Yves Camus. „Není to vládní strana, ale je to uskupení, které může ochromovat politický systém. Je to strana protestu,“ řekl francouzským médiím. Příliv voličů na stranu NF si podobně jako další odborníci vysvětluje dlouhodobou nespokojeností s prezidentem Nicolasem Sarkozym a vládní stranou Svaz pro lidové hnutí (UMP). Ta ostatně v regionálních volbách utrpěla porážku na úkor opoziční Socialistické strany (PS). Plakát „ne islamismu“ zakázán Socialisté dlouhodobě kritizují Sarkozyho za to, že svou politikou „otevírá dveře pro Národní frontu“. Příkladem je nedávná celostátní debata o francouzské národní identitě nebo tažení UMP proti zahalování muslimských žen na veřejnosti. „Prezident nese ve svém chování, ve své politice a výsledcích své politiky evidentní zodpovědnost,“ zhodnotil podle listu Le Monde první kolo voleb socialistický poslanec Manuel Valls.

Národní fronta svou kampaň založila na protimuslimských a protipřistěhovaleckých náladách, které nyní panují ve Francii. Vlnu kritiky sklidila za svoje předvolební plakáty. Zobrazovaly zahalenou muslimku stojící u obrysu Francie vyvedeného v barvách Alžírska. Z něho vyrůstaly minarety v podobě útočných raket. To vše zastřešoval nápis „ne islamismu“. Plakáty kritizovali jak Švýcaři – za to, že kopírují jejich nápad (ve Švýcarku totiž velmi podobné plakáty visely na nárožích před referendem o zákazu minaretů) –, tak Alžířané za „zneužití“ jejich státní vlajky. I když francouzský soud plakáty na poslední chvíli zakázal kvůli tomu, že jsou „rasistické“, Le Penovi to nezabránilo v tom, přijít s jedním v neděli do televize.

První kolo regionálních voleb je hodnoceno také jako osobní vítězství otce a dcery Le Penových. Jednaosmdesátiletý zakladatel strany Le Pen, který se voleb účastnil pravděpodobně naposledy, získal v regionu Provence Alpes Cotes d’Azur 20 procent hlasů. Jeho jednačtyřicetiletá dcera Marine Le Penová získala v Nord Pas de Calais 18 procent hlasů. Její úspěch je tak podle médií jasným signálem toho, kdo Le Pena brzy vystřídá v čele strany.

Druhé kolo regionálních voleb čeká Francouze příští neděli.

Le Pen boduje

Výsledky 1. kola Socialisté získali 29,38 % hlasů, zatímco UMP prezidenta Nicolase Sarkozyho 26,18 %. Národní fronta Jeana-Marieho Le Pena (na snímku) získala 11,74 % hlasů a skončila za stranou Generace ekologie s 12,46 % hlasů.

Autor: