Násilí v Egyptě

Sledujte živě

Násilí v Egyptě
22:49
Vážení čtenáři, pro dnešní den online reportáž končí. Děkujeme za pozornost.
22:31
Egyptská prokuratura se rozhodla vyšetřovat 250 stoupenců konzervativního Muslimského bratrstva z vraždy, pokusu o vraždu a terorismu.
21:15
Poradce prozatímního egyptského prezidenta Mustafa Higází dnes prohlásil, že země čelí vlně extremismu. Zároveň ale tvrdil, že hlavní opoziční síle v zemi, která organizuje protesty, tedy Muslimskému bratrstvu, z něhož vzešel i Mursí, jsou stále dveře otevřeny v přípravách politické transformace země.
20:12
Několik stovek lidí se sešlo v centru Paříže a hřímalo hesla jako "Mursí prezidentem" a "Pryč s armádou". Demonstranti také odsuzovali "státní převrat" a násilí v Egyptě. Asi sto lidí se sešlo v centru švýcarské metropole Bernu, aby rovněž protestovali proti "barbarskému vraždění nevinných civilistů" a vyjádřili účast "mučedníkům", tedy obětem střetů.
20:11
Tisíce muslimů dnes demonstrovaly v Izraeli, ale i ve Francii nebo ve Švýcarsku na podporu egyptských islámských konzervativců potíraných armádou. Informovala o tom agentura AFP.
20:08
Asi 4000 lidí dnes demonstrovaly v centru tureckého největšího města Istanbulu, aby vyjádřily podporu islámským konzervativcům v Egyptě. Ty podporuje i turecká vláda.
18:46
Mluvčí přechodného premiéra Házima Biblávího uvedl, že předseda vlády navrhuje, aby bylo Muslimské bratrstvo rozpuštěno. Svůj návrh již Bibláví předložil ministrovi sociálních věcí, který má na starosti vydávání povolení pro nevládní organizace. Bratrstvo působí legálně teprve dva roky poté, co byl svržen v roce 2011 autoritářský prezident Husní Mubarak.
17:36
Vojáci s islamisty, kteří se zabarikádovali uvnitř, v průběhu dne vyjednávali a přesvědčovali je, aby budovu opustili. Desítky Egypťanů tak učinily rychle, větší množství jich ale dlouho ještě zůstávalo uvnitř.
17:35
Vojáci vyklidili mešitu v Káhiře, Mursího stoupenci podlehli obležení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
17:35
V mešitě bylo asi 700 příznivců konzervativního Muslimského bratrstva, z jehož řad vzešel i sesazený Mursí. Podle médií vypukla série přestřelek mezi ozbrojenci v minaretu mešity a vojáky v okolí mešity. Minaret je také jediným místem, které se bezpečnostním silám zatím obsadit nepodařilo.
17:34
Poradce prozatímního prezidenta Mustafa Higází prohlásil, že Egypt čelí v současnosti "extremistickým silám", na což reaguje bezpečnostními opatřeními, která jsou v souladu s platnými zákony.
17:33
Armáda s policií budovu nejprve obklíčily a během obležení se ozývala v místě i střelba.
16:50
Egyptským ozbrojeným složkám se dle AFP podařilo vyklidit mešitu, kterou ráno obsadily stovky stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.
15:55
Ramsesovo náměstí bylo jedním z center pátečních potyček, mešita tehdy fungovala i jako márnice a nemocnice dohromady, brzy se zaplnila těly mrtvých, zraněných i těch, kteří se zde jen chtěli ukrýt před násilím, popsala BBC.
15:27
Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvětšit foto: Reuters
15:27
Policie nezveřejnila žádné podrobnosti, důvodem jeho vzetí do vazby má být ale údajně jeho podpora Muslimskému bratrstvu a Muhammadu Mursímu.
15:26
Muhammad Zavahrí byl údajně zadržen na kontrolním stanovišti v Gíze nedaleko Káhiry.


Najdete na Lidovky.cz