24. listopadu 2008 18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Našlo se křeslo pro Vlčka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Vlček | foto: ČTK

PRAHA Návrh dohody s ČSSD o toleranci kabinetu při českém předsednictví EU už má konkrétní obrysy. A i když to není písemně zakotveno, bude se týkat také rošády na předsednických postech ve sněmovně. Informace LN potvrdil šéf vyjednavačů ČSSD Lubomír Zaorálek.

Dohoda mimo jiné obsahuje změny ve vedení některých orgánů sněmovny. Jiří Paroubek bude předsedou dolní komory, dosavadní předseda Miloslav Vlček se stane šéfem rozpočtového výboru, a Bohuslav Sobotka bude předsedou poslanců ČSSD.

Je to otevřené
Mělo by dojít i k převolení šéfa výboru pro zdravotnictví a volbě nového předsedy eurovýboru, Předjednaná dohoda ale ještě může doznat změn.

„To jsou věci, které se stejně udělat musí, protože jsou nevyhnutelné,“ řekl Zaorálek. „Co se týče výměny předsedy sněmovny, tam je to otevřené. To není věc, která by byla na začátku debaty, ona je spíše na konci. Pokud se všechno povede, pokud smlouva vznikne, tak se můžeme bavit i tomhle. Není to ale výslovně součástí dohody,“ řekl LN Zaorálek.

Výměnou za zvolení Paroubka šéfem sněmovny podpoří sociální demokracie kandidáta koalice na post předsedy výboru pro evropské záležitosti. Do jeho vedení nedávno neúspěšně kandidovala poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. „Nezvolení Jacques nebylo stranickým pokynem. Spíš k ní byly výhrady osobní. Bylo těžké to nějak dohodnout,“ uvedl Zaorálek.

Podle něj ČSSD rozhodně netrvá na obsazení tohoto výboru svým člověkem.

Šéfa zdravotnického výboru po rezignaci Davida Ratha naopak socialisté budou požadovat. „Rádi bychom se drželi toho, co se dohodlo po volbách do sněmovny. Asi by nás příliš nenadchlo, kdyby na předsedu zdravotního výboru kandidoval někdo z ODS,“ řekl hlavní vyjednávač ČSSD. Pokud by podle něj i na tom byla nějaká dohoda, tak by to jednání o smlouvě usnadnilo.

Uvozovky dolníVšechny úvahy se týkají pouze a výhradně předsednictví Evropské unii.
Uvozovky horníPracovní verze dohody ČSSD s vládou obsahuje ale i další body. Mimo jiné i to, že se sociální demokracie nezavazuje po dobu půlročního českého předsednictví EU k hlasování k žádným zákonům. „No to se rozumí samo sebou.

Říkáme, že se to týká pouze předsednictví. Nechceme, aby se ta smlouva týkala něčeho jiného. Je to pouze proto, aby se usnadnil průběh předsednictví a zabránilo se nějakému zhoršování pohledu na českou republiku,“ glosoval tento bod Zaorálek.

Chceme informace
Podle něj jde sociálním demokratům o to, aby nedošlo k poškození dobrého jména České republiky. „Aby to nevypadalo, že se neumíme na ničem dohodnout,“ poznamenal Zaorálek, který je rovněž stínovým ministrem zahraničí ČSSD.

Sociální demokraté trvají také na co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy a zahájení vážné debaty o společné evropské měně. Po vládě také požadují informace o předsednictví a konzultace jednotlivých vládních kroků s nejsilnější opoziční stranou.

„Chceme mít k dispozici informace týkající se výkonu českého předsednictví, abychom mohli i o tom vést nějaký dialog a taky do něj vstoupit. Abychom nebyli jen pasivními pozorovateli a mohli to nějakým způsobem korigovat,“ dodal Zaorálek. Vznikající dohoda naopak podle informací LN neobsahuje žádný závazek pro ČSSD týkající se hlasování o radarové základně.

„Všechny úvahy se týkají pouze a výhradně předsednictví. Netýkají se dalších témat a dohoda je ohraničena půlrokem, co bude ČR předsedat Evropské unii,“ vysvětlil vyjednávač ČSSD.

  • 45Diskuse
Najdete na Lidovky.cz