Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nastal boj o srp a kladivo

Česko

  10:46
BRNO - Jinde sovětské symboly sundávají a odstraňují. V Brně je musely úřady samy začít vracet na původní místa.

Hvězda je zpět na mohyle, po ní by se do parku v Božetěchově ulici v Brně-Králově Poli mělo vrátit i kladivo a srp. foto: Tomáš Hájek Lidové noviny

Na pomníku Rudé armády v Brně-Králově Poli bude znovu zářit symbol překříženého srpu a kladiva. Opětovnou instalaci někdejších symbolů Sovětského svazu zaplatí městská pokladna.

Návrat obou symbolů schválil brněnský magistrát a dokonce i ministerstvo obrany. „Stalo se tak na podnět ruského generálního konzulátu a postup doporučili i odborníci,“ sdělil včera LN vedoucí magistrátního odboru životního prostředí Martin Vaněček.

Radnice v Králově Poli skousla, když se před několika dny na vrchol mohyly vrátila pěticípá hvězda. Informace o kladivu a srpu ale její představitele rozčilila. „Nesouhlasím s umístěním symbolu překříženého srpu s kladivem, hlavního symbolu komunismu,“ zaznívá v dopise, který včera odeslal starosta Králova Pole Ivan Kopečný (ODS). Jeho vyjádření poukazuje mimo jiné na protizákonnost komunistického režimu a na trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.
 
„Symbolika, která byla dříve součástí pomníku, je součástí historie a jako taková na pomník patří,“ oponovala včera pracovnice ministerstva Monika Machtová. Zdůraznila, že při vydání souhlasu k uvedení pomníku do původního stavu vycházeli i z posudku znalce, který doporučil podobnou změnu.
 
Autor posudku Vlastimil Schilberger trvá na svém: „Žádný pomník na jihu Moravy, u něhož jsou pohřbeni padlí vojáci, snad nebyl poničen jako tento. Udržení jeho podoby nám ukládá mezivládní smlouva s Ruskou federací – a pan starosta nám svými protesty a vyjádřeními zadělává na skutečnou mezinárodní ostudu.“ Ruský generální konzulát již dříve komentoval snahy radnice o změnu podoby či odstranění pomníku tvrzením, že by to považoval za nepřátelský akt.

Rusové opravují naše pomníky, my jejich
Schilberger zdůrazňuje, že mezistátní dohoda je dvoustranná. „Rusové se zavázali uvést do původní podoby naše pomníky včetně legionářských od Zborova po Vladivostok, my zase jejich. Také bychom nechtěli, aby odstraňovali naše symboly,“ dodal znalec.

Jeden ústupek proti dřívějšku však magistrát i radnice udělaly: Kladivo a srp už nebudou mít rudou barvu a nebudou vystupovat na povrch mohyly. „Plastika kladiva a srpnu by měla být nahrazena jen reliéfem v kameni, který bude barevně sjednocen barvou žuly,“ doplnilo ve svém stanovisku ministerstvo obrany.
 
Ačkoli královopolští radní ještě doufají v to, že budoucí podobu pomníku změní, ostatní zainteresovaní jim příliš šancí nedávají. „K dopisu se vyjádříme, až dorazí,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Martin Vaněček. „Je to i věc pro právníky,“ dodal.
 
Historici přitom odmítají tvrzení královopolskémo místostarosty Reného Pelána, podle nichž je pomník nesmyslný. „Nápis hlásá, že je tam pohřbeno 326 vojáků Rudé armády. Není ale vůbec jasné, jestli to jsou jen Rusové, nebo třeba i Rumuni či jiní padlí,“ naznačil Pelán. Královopolský kronikář Václav Peša to označil za nepravděpodobné. „Tehdejší kronikář dokonce nechal podrobný soupis padlých Rusů, mluví jen o Rudé armádě,“ připomíná.
 
Pomník v Králově Poli vznikl v roce 1946 a stavěla ho firma K. Bogera, což je podle znalce Schilbergera příbuzný generála Ečera. Jehlan obložený deskami z černé leštěné žuly vydržel i se symboly hvězdy, kladiva a srpu až do roku 1989. Poté byly právě tyto symboly odstraněny. Pomník se pak stal několikrát terčem útoků vandalů, naposledy letos na jaře, kdy ho neznámý sprejer pokreslil hákovými kříži.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!