Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nástěnkový tendr, rána Slotovi

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ Jestliže se v Česku za kuponové privatizace „vytunelovalo“ majetku za pět set miliard až jeden bilion korun, kradlo se – pardon, rozděloval se majetek – za vlády Vladimíra Mečiara a Jána Sloty v letech 1995-1998 ještě mnohem okatěji.

Slabá slovenská demokracie, s kulhavou policií a klientelistickým soudnictvím, jež bylo této vládní garnituře zavázáno, nedokázala téměř nic ze zlodějen těch časů dodnes dopátrat a potrestat.

Za premiéra Roberta Fica, který měl strany obou politiků ve vládě, se samozřejmě nepohnulo nic.

Pánové Mečiar a Slota se dokonce pokoušeli chovat v rámci přidělených ministerských pašalíků podobně jako před rokem 1998. Jenže od té doby se přece jen cosi změnilo, takže jim to politicky neprošlo a jejich ministry měnil premiér Fico jak na běžícím páse.

Teď, když jak Slotova, tak Mečiarova hvězda zapadla a jejich parlamentní hlasy (v případě Mečiara ani to) k ničemu nejsou, může padnout kosa na kámen.

Slotovi zavařili už novináři, když mu neuvěřili, že vilu v Chorvatsku, mercedes či tryskovou stíhačku má jen půjčené, a zařadili šéfa Slovenské národní strany (SNS) mezi miliardáře. Spolu se Slotou bude muset původ svého majetku prokazovat i Mečiar, kterému jen na jeho vile Elektra lítá ve vzduchu několik desítek milionů.

Daleko větší ranou se však pro podnikatelsko-politické klany kolem těchto stran může stát vyšetřování největší zlodějny, která se odehrála za Ficovy vlády. Jde o „nástěnkový tendr“, pojmenovaný podle toho, že oznámení o něm viselo jen den na uzavřené chodbě ministerstva. Tak aby se kromě domluvených firem nemohl nikdo přihlásit.

Firmy byly personálně propojeny s okruhem lidí kolem Sloty. A tendr byl vypsán tak, aby smlouva byla prakticky nevypověditelná. Škoda, která vznikla státu, byla současným ministrem vnitra Danielem Lipšicem vyčíslena v přepočtu na asi tři miliardy českých korun.

Mezi obviněnými je kromě dvou bývalých vysokých úředníků i bývalý Slotův ministr výstavby a dodnes poslanec parlamentu za SNS Igor Štefanov, kterého bude muset parlament vydat k trestnímu stíhání. Zatím se Slotova SNS tváří, že exministra bez problémů vydá, aby se prý mohl před soudem lehce očistit. Uvidíme, jak dlouho tento postoj Slotovi a jeho lidem vydrží.

V politických kauzách zatím na Slovensku vždy nad prokurátory vítězili politici. Obviněných už bylo mnoho, za mříže se však dostal jediný poslanec, a to ještě v poměrně zanedbatelné kauze.

Druhý povzdech patří tomu, že se většinou stíhají pouze politici, kteří se ocitli v opozici, případně mimo parlament. Na druhou stranu, Česko zase není o moc jiné.

O autorovi| LUBOŠ PALATA, Redaktor LN

Autor: