20. dubna 2018 9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Natalie Portmanová si v Izraeli nepřebere prestižní ocenění. Účast by jí byla nepříjemná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Natalie Portman jako Jackie ve stejnojmenném filmu Pabla Larraina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natalie Portman jako Jackie ve stejnojmenném filmu Pabla Larraina. | foto: Reprofoto

JERUZALÉM Slavnostního červnového udílení prestižní izraelské ceny Genesis se nezúčastní letošní laureátka, herečka Natalie Portmanová. Umělkyně, která se narodila v Jeruzalémě a má americké i izraelské občanství, své rozhodnutí zdůvodnila tím, že účast na veřejné události v Izraeli by jí vzhledem k současným okolnostem byla nepříjemná. Konkrétnější ale nebyla.

S odkazem na sdělení jejího amerického zástupce a izraelských organizátorů akce to v pátek uvedla agentura AP. Portmanová sdělila, že nedávné události v Izraeli ji „velmi rozrušily“. Konkrétní případy nezmínila.

Natalie Portman ve filmu Černá labuť
Snímek Jackie.

Izrael se setkal v uplynulých týdnech s kritikou za reakci na hromadné palestinské protesty na hranici Pásma Gazy, při kterých od 30. března izraelské bezpečnostní složky zabily 28 Palestinců a několik set dalších zranily. Palestinci protestují za vrácení území někdejší Palestiny, kde je nyní Izrael, a za ukončení izraelské blokády Pásma Gazy. Izraelská vláda tvrdí, že pouze chrání své hranice.

Nadace, která ocenění Genesis předává, uvedla, že v důsledku rozhodnutí Portmanové bude „filantropická iniciativa politizována“.

Portmanová měla podle izraelského listu Haarec dostat v rámci ocenění dva miliony dolarů (41 milionů Kč), což je díky izraelskému dárci Morrisi Kahnovi proti loňským cenám dvojnásobek. Zda si peníze herečka přebere, i když se ceremoniálu nezúčastní, podle listu není jasné.

ČTK
  • 5Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.