3. prosince 2009 0:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Natálka může ven, ale nebezpečí představují infekce, říká primář

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Šťastná Anna Siváková už má dceru doma.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastná Anna Siváková už má dceru doma. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Je to veliká bojovnice, tvrdí o Natálce lékař Michal Kadlčík z popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava.

LN Můžete říci, co všechno Natálku z medicínského hlediska ještě čeká?
Její propuštění rozhodně neznamená konec léčby. Natálku budeme sledovat alespoň po dobu jejího vývoje a růstu. S největší pravděpodobností ji čeká několik rekonstrukčních operací. Zatím má za sebou dvě, na pravé ručičce a noze.

LN Těsně před odchodem z nemocnice Natálce brali míry kvůli speciálnímu trikotu, který bude muset nosit. V čem jí má pomoci?
Jde o elastický tlakový trikot, který pomáhá zkvalitňovat jizvy, aby se právě zmenšila nutnost rekonstrukčních operací vznikajících z těch jizevnatých staženin. Až bude vyrobený, tak tady v nemocnici Natálce vyzkoušíme, zda ji někde neškrtí nebo jí není moc volný. Potom ho bude muset mít na sobě třiadvacet hodin denně. Jak bude trikot tlačit na kůži, jizvy se budou změkčovat a je šance, že by se ty staženiny mohly eventuálně trochu zrehabilitovat.

LN Nemáte strach z infekce?
To je opravdu to, co ji může nejvíce ohrozit, a toho se skutečně bojíme. Při propouštění jsem to říkal i její mamince, protože například zápal plic či něco podobného může pro Natálčin oslabený a vyčerpaný organismus znamenat mnohem větší nebezpečí než pro zdravé děti. Na druhé straně domácí prostředí je také to, co může Natálce v léčbě velmi prospět. Už před desítkami, ne-li stovkami let bylo prokázáno, že hojení ran závisí na psychické pohodě.

Celý rozhovor a téma o Natálce doma čtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz