17. srpna 2009 11:55, aktualizováno  13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Natálka zázračně přežila, prodělala už šest operací za pět milionů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Natálka, která "zázrakem" přežila brutální žhářský útok ve Vítkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natálka, která "zázrakem" přežila brutální žhářský útok ve Vítkově. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Je to malý zázrak. Tak hovoří lékaři zdravotním stavu popálené Natálky z Vítkova. Léčba holčičky zatím stála víc jak pět milionů korun. Dítě utrpělo závažné popáleniny na 80 procentech těla během žhářského útoku na domek romské rodiny. Natálka však ještě nemá vyhráno, čekají ji další operace.

Léčení podle lékařů potrvá ještě měsíce, možná i roky. Už nyní je jasné, že holčičku čeká řada dalších operací. "Péče bude dlouhodobá a možná na celý život," řekla primářka popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Crkvenjaš.

Dosavadní vývoj léčby se podle ní dá přirovnat k malému zázraku. "Ještě ale není konec, máme naplánované další transplantace kůže, bude jich asi pět. Léčba je velmi bolestivá, navíc kdykoli ještě můžou nastat život ohrožující komplikace," doplnila primářka.

Unikátní metoda transplantace kůže
Ostravští odborníci na popáleniny při léčbě holčičky využili unikátní metodu transplantace umělé kůže. "Natálka je čtvrtý pacient, u kterého jsme tuto metodu použili. Aplikuje se od roku 1996. Kůže má podle výrobce růst s pacientem," řekla Crkvenjaš. Vysvětlila, že umělá kůže dokáže nahradit spodní část lidské kůže. Tu svrchní ale stejně musí získat transplantací.

"V tomto případě to je náročné. Jako odběrní místo můžeme použít jen vlasatou část hlavy. Odebereme najednou množství o velikosti dlaně a pak musíme počkat než se místo zahojí," vysvětlila. Právě proto malou holčičku čeká ještě několik transplantací. Zatím lékaři transplantovali kůži na 30 procent popálených míst. Dalších 30 procent ještě čeká.

Fotografie Natálky, kterou novinářům ukázala její babička.

Natálka utrpěla při požáru popáleniny na 80 procentech těla. Na 60 procentech byla kůže v celé tloušťce spálená a jednalo se o popáleniny třetího stupně. Právě na tyto plochy lékaři potřebují transplantovat kůži.

Na 20 procentech těla pak o popáleniny druhého stupně. Třikrát během léčby museli lékaři bojovat s rozsáhlou sepsí, kdy byl stav dítěte velmi kritický. Otravy se jim podařilo překonat silnými antibiotiky.

Ředitel nemocnice: Náklady na léčbu by měla pojišťovna požadovat od žhářů
"Dnes je Natálka odpojena od přístrojů, komunikuje očima a sama přijímá potravu," popsal současný stav dítěte přednosta Kliniky dětského lékařství Michal Hladík. Už od konce tohoto týdne by s ní mohla být na pokoji i její maminka Anna Siváková. "Moc se těším. Chci pro Natálku udělat všechno," řekla matka. Dodala, že musí ještě vyřešit některé potřebné věci. Ty souvisejí i s hledáním nového domova pro rodinu.

Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček řekl, že léčba dosud stála víc jak pět milionů korun. Další náklady se podle něj budou pohybovat v řádech milionů. "Tyto peníze by následně pojišťovna rozhodně měla požadovat po pachatelích tohoto zrůdného a barbarského činu," doplnil.

Žháři na domek ve Vítkově zaútočili 19. dubna. Uvnitř v té době spalo devět lidí. Kromě Natálky byli popáleni i její rodiče. Policie v té souvislosti minulý týden zadržela a vyslechla 12 lidí. Příznivce ultrapravicových radikálů z Bruntálska a Opavska. Čtyři muže ve věku kolem 25 let nakonec kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu s rasovým motivem.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz