19. prosince 2008 14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO se znovu baví s Ruskem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. | foto: APČTK

BRUSEL/MOSKVA Poprvé od srpnového přerušení vzájemných vztahů mezi Severoatlantickou aliancí (NATO) a Ruskem usedly obě strany k jednomu stolu. Na neformálním obědě v Bruselu se sešli generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a ruský velvyslanec při alianci Dmitrij Rogozin. NATO vztahy s Ruskem přerušilo během rusko-gruzínského konfliktu.

Jde o první setkání na takové úrovni od počátku prosince, kdy ministři zahraničí členských zemí rozhodli o pozvolném a podmíněném obnovení v srpnu přerušených rozhovorů s Ruskem. Cílem tohoto jednání, které se konalo za zavřenými dveřmi, bylo prozkoumat možnosti, jak napjaté vztahy mezi aliancí a Moskvou postupně "oteplovat".

Šéfové diplomacií počátkem prosince generálního tajemníka NATO pověřili, aby k takovéto debatě přistoupil. Následovat by pak někdy v budoucnu mohlo i neformální setkání s velvyslanci zemí aliance.

Rusové chtějí jednat o Gruzii
Ministři tehdy zdůraznili, že případné opětovné nastartování vztahů s Moskvou nepředstavuje návrat do starých kolejí. Zdůraznili rovněž, že to neznamená, že aliance souhlasí s vojenským postupem Moskvy v srpnovém konfliktu s Gruzií či s ruským uznáním nezávislosti gruzínských separatistických oblastí Jižní Osetie a Abcházie.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě řekl, že jeho země chce jednat o příčinách krátké války s Gruzií, která má aspirace stát se členem aliance. Některé alianční státy Rusko obviňovaly, že za násilný střet je odpovědno právě ono, Moskva však tvrdí, že šlo o obranu proti gruzínské invazi do Jižní Osetie.

"Nyní, když naši kolegové v NATO jednají o obnovení vztahů, budeme trvat na tom, že obnova vztahů začne debatou o příčinách kavkazské krize," řekl Lavrov.

Spolupráci na vysoké úrovni mezi Ruskem a aliancí na základě srpnového rozhodnutí NATO ustala, pokračovala však na nižší úrovni v určitých konkrétních oblastech, třeba při boji proti pirátům u somálských břehů.

Moskva také souhlasila s tím, že umožní alianci využít ruského území k zásobování desetitisíců vojáků NATO v Afghánistánu kvůli nebezpečí útoků na konvoje v Pákistánu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 31Diskuse
Najdete na Lidovky.cz