Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Co komu vadí na církevních restitucích? Peníze vezme Vatikán, bojí se opozice

Česko

  7:10aktualizováno  10:29
BRNO - Celkem třemi návrhy na zrušení zákona majetkovém vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi se nyní zabývá Ústavní soud (ÚS). První podala skupina senátorů z podnětu Věcí veřejných, protože strana sama nezískala dost poslaneckých podpisů. Druhý návrh adresovali soudu poslanci za ČSSD, třetí poslanci KSČM s podporou skupiny sociálních demokratů.

Soudci Ústavního soudu. foto: ČTK

Oba poslanecké návrhy soud musel odmítnout, vždy se totiž zabývá jen prvním doručeným návrhem. Sociální demokraté i komunisté jsou však vedlejšími účastníky řízení, a tak soud může přihlížet i k jejich argumentům. První veřejné jednání pléna by se mělo odehrát ve středu.

Senátoři Věcích veřejných požadují zrušit celý zákon, případně jeho části

Navrhovatelé: 18 senátorů

Doručeno: 5. února 2013

Zástupce: advokát Karol Hrádela

Argumenty senátorů Věcí veřejných

  • Velká část navraceného a nahrazovaného majetku církvi v historii nikdy nepatřila.
  • Část majetku církev získala nátlakem či útiskem.
  • Zákon prolamuje hranici února 1948 a zpochybňuje Benešovy dekrety.
  • Cenzura při projednávání zákona - jeho odpůrci nedostali prostor v médiích.
  • Peníze skončí ve Vatikánu.
  • Zákon je nespravedlivý vůči ostatním restituentům.
  • Zásadní chyby při schvalování zákona - vládní koalice omezovala diskuzi a porušovala jednací řád.
  • Sněmovna zákon neprojednala na nejbližší schůzi po vrácení předlohy Senátem.
  • Pokus o rozštěpení politické strany Věci veřejné v zájmu schválení zákona (korupční kauza Víta Bárty, Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky).
  • Podezření na korupci v souvislosti s přijímáním zákona.

Cítace:

"Církevní majetek byl často pořizován díky nátlaku a útisku (klatby, křížové výpravy, povinné desátky, čarodějnické procesy atd.), ale i proto, že významná část české šlechty, ale i dalších nekatolických obyvatel země, byla nucena opustit naši zemi i po prohře v bitvě na Bílé hoře."

"Zákon ohrožuje samotné základy České republiky, poráží myšlenky otců zakladatelů Československé republiky, je diskriminační vůči jiným právnickým či fyzickým osobám, vytváří neodůvodněnou materiální základnu pro pravicové politické síly z prostředků všech, prolomuje hranici Února 1948 a de facto prohlašuje dekrety prezidenta Beneše za zdroj bezpráví."

"Vydává či nahrazuje se církevním subjektům vše, co vlastní stát a co souviselo s církevním majetkem, i když to církve a církevní právnické osoby nevlastnily."

Poslanci ČSSD požadují zrušit celý zákon

Navrhovatelé: 47 poslanců

Doručeno: 18. února 2013

Zástupce: poslanec Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Argumenty senátorů ČSSD

  • Velká část majetku církvím v minulosti nenáležela, protože církevní majetek měl veřejnoprávní povahu a konečné slovo při nakládání s ním měl stát.
  • Není jasné, jak se počítala finanční náhrada a jaký je vlastně důvod jejího poskytnutí.
  • Zvolené řešení nese rysy svévole zákonodárce, čímž odporuje principu právní jistoty.
  • Zákon odporuje principu laického státu.
  • Některé církve, které mají dostat peníze, v rozhodném období na území Československa nepůsobily, oproti tomu jiné, řádně tehdy registrované, finanční náhradu neobdrží.
  • Zvolené řešení je nespravedlivé vůči ostatním restituentům.
  • Vybrané církve budou ještě 17 let dostávat příspěvek na činnost bez ohledu na svou společenskou relevanci a na to, zda dodržují zákon.

Citace:

"Jde v podstatě o dar státu registrovaným církvím a náboženským společnostem a jiným osobám, na nějž ovšem tyto obdarované osoby nemají žádné subjektivní právo."

Ukradené dokumenty a podjatost soudce

Hrádela v úterý oznámil, že mu někdo z auta ukradl důležité dokumenty spojené s církevními restitucemi. Požadoval proto odklad jednání. Ústavní soudci se požadavkem na začátku jednání nezabývali.

Jednání začalo čtením zprávy shrnující dosavadní průběh řízení. Přednesl ji soudce Balík, jehož podjatost namítala skupina senátorů zastupovaných Hrádelou. Plénum rozhodlo, že Balík podjatý není. 

Není pravděpodobné, že by soud dnes stihl vyhlásit nález. Rozhodnutí spíše odročí na pozdější datum.

"Nikde v zákoně ani v důvodové zprávě není uvedena podrobná specifikace majetku, za nějž se náhrada poskytuje a jakým způsobem se k jednotlivým částkám náhrad dospělo."

"Pokud je účelem zákona 'zmírnění majetkových křivd způsobených registrovaným církvím a náboženským společnostem v rozhodném období', není jasné, proč se této finanční náhrady má dostat i církvím, které v rozhodném období na území bývalého Československa, respektive České republiky, vůbec nepůsobily."

Poslanci KSČM požadují zrušit celý zákon

Navrhovatelé: 45 poslanců KSČM a ČSSD

Doručeno: 21. února 2013

Zástupce: Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM)

Požadují: zrušit celý zákon

Argumenty:

Argumenty poslanců KSČM

  • Chyby při schvalování zákona - Poslanecká sněmovna jej neprojednala na nejbližší schůzi po vrácení Senátem, proto prý v podstatě vůbec nebyl řádně schválen.
  • Se zákonem nesouhlasila většina lidí v Česku, vláda však na to nebrala ohled a nevyhověla ani návrhům na referendum.
  • Církve získávají majetek za výrazně výhodnějších podmínek než ostatní restituenti.
  • Paušální náhrady přísluší i církvím, které v rozhodném období na našem území nepůsobily.

Citace:

"V průběhu schvalovacího procesu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi projevila svůj nesouhlas s tímto zákonem většina občanů České republiky. Občané svůj nesouhlas projevili také využitím svého petičního práva. Vláda i vládní poslanci však názory svých občanů zcela ignorovali, stejně jako návrhy opozičních poslanců o vypsání referenda k této otázce."

"Předpokládaný seznam vydávaných nemovitostí vychází z nedoložených odhadů o rozsahu církevního majetku a z odhadů jeho aktuálních tržních cen. To zvýhodňuje církve a náboženské společnosti způsobem, který se vymyká pojetí rovnosti subjektů práva v demokratické společnosti."

"Značnou část svého majetku získala římskokatolická církev, jakožto státní církev rakouské monarchie, v době pobělohorské, a to zejména z konfiskovaného majetku české šlechty, měšťanů a církví jiného vyznání."

VÍCE O CÍRKEVNÍCH RESTITUCÍ:

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč