Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Názory

Ahistorik Paroubek. Schwarzenberg reaguje na komentář bývalého premiéra

Karel Schwarzenberg. foto: Petr TopičMAFRA

Názor
/POLEMIKA/ Jiří Paroubek publikoval v Lidových novinách opravdu zábavný článek (Kdo jsou čeští vojevůdci… LN 23. května). Zastává v něm názor, že čtyři sta let českých dějin, kdy jsme byli součástí habsburské monarchie, bylo v historii našeho národa něčím cizorodým a nepatřičným. To je opravdu zajímavý pohled. To jsme tedy byli po celou tu dobu hňupové.
  13:03

Posuzovat naše dějiny jen pohledem převratu v roce 1918 znamená jejich naprosté nepochopení. Samozřejmě Jiří Paroubek používá fráze té doby, jako „stará a prohnilá monarchie“. Celkem vzato to ale byl spořádaný právní stát a neměli bychom zapomínat na to, že během 19. století v rámci právě tohoto státu nastal kromobyčejný vzestup českého národa.

Musíme si uvědomit, že v 18. a po většinu 19. století se Češi samozřejmě cítili jako občané monarchie. O tom svědčí bohaté literární záznamy a také podílení se na politickém dění tohoto státu.

Kdo jsou čeští vojevůdci…

Jiří Paroubek opět kritizuje snahy o obnovení pomníku maršálka Radeckého, kterého nazývá kondotiérem, ačkoliv to byl voják oddaně sloužící svému státu. Komu jinému by, promiňte, měl jako občan Rakouska-Uherska sloužit? Byl součástí jeho armády. A že se Radecký cítil být Čechem, dokládá například jeho dopis městu Beroun, kde ho jmenovali jeho čestným občanem.

Že byl vynikající vojevůdce, o tom nesvědčí jen vítězná bitva u Novary, kterou Paroubek zmiňuje, ale zejména jeho působení v čele generálního štábu maršálka Schwarzenberga, v němž naplánoval vítězné bitvy proti Napoleonovi. Odpovědnost sice jako vrchní velitel nesl Schwarzenberg, ale hlavní práci odvedl Radecký, neboť vrchní velitel musel držet pohromadě alianční vojska, vyjednávat s Alexandrem I., švédským korunním princem a ostatními panovníky, aby ta armáda byla schopna táhnout do Paříže. Na vítězství má Radecký ohromný a rozhodující podíl.

Jiří Paroubek a Karel Schwarzenberg

Paroubek ho srovnává s Janem Žižkou, což byl sice také pozoruhodný válečník, ale srovnávat je nelze. Bylo to něco zcela jiného. V Žižkových dobách ještě neexistovali velké armády, a když se podíváme na počty bojujících a způsob vedení války, ať už to byla bitva na Vítkově, u Domažlic, nebo v kterýchkoliv jiných bitvách té doby, tak z vojenského hlediska byl Žižka mimořádně nadaný partyzánský vůdce. Byl skvělý, ale to není důvod popírat velikost jiného velkého vojevůdce.

Nemá smysl interpretovat dějiny z úzkého pohledu jednoho okamžiku a z toho posuzovat naši minulost. To je naprosto mylný pohled na dějiny. Popírání vojenského génia, a dokonce i češství maršálka Radeckého, protože nevyhovuje specifickému pohledu na české dějiny, je ostudné a ahistorické.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...