13. září 2016 17:56, aktualizováno  18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Alena Vitásková ukázala cestu. Teď jen najít odvahu ji následovat

Alena Vitásková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Vitásková. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když se zblázní prezident republiky, lze jej odvolat. Složitým, krajně komplikovaným procesem, jenž je fakticky takřka neproveditelný - ale lze to. A to mluvíme o hlavě státu, nejvyšším představiteli, lidem zvoleném suverénovi, jenž je navíc z Ústavy neodpovědný za své činy. Co si však počít, když se zblázní šéfka státního úřadu?

Pokud nebude pravomocně odsouzena nebo ji neodvolá hlava státu pro nečinnost, bude tam sedět navěky.

Alena Vitásková se zjevně vydala na cestu, z níž není návratu. Šéf regulačního úřadu má být svým způsobem něco jako ústavní soudce: nestranný, solidní a důstojný. Alena Vitásková pojala svůj úřad jako pravý opak - místo nestrannosti se rozhodla kandidovat do Senátu. Místo solidnosti se rozhodla pro tu nejbizarnější politickou partaj - Úsvit. Místo důstojnosti se rozhodla, že trumfne jak Luboše Zaorálka, tak Miloše Zemana v útocích na finančního investora Zdeňka Bakalu.

Gratulujeme! Je to skvělá cesta, která si jistě najde další následovníky. Od prezidenta Miloše Zemana a Aleny Vitákové by se měli poučit i další politici, regulátoři či státní a úředníci.

Šéf telekomunikačního úřadu by měl znárodnit majetek Petru Kellnerovi - na předražená data, nevolnické smlouvy a zprivatizované fotbalové přenosy jeho O2 má pifku půlka národa.

K požadavku na znárodnění majetku Petra Kellnera by se mohl přidat guvernér ČNB - ostatně privatizace České pojišťovny také patří do těch odvrácených stránek učebnic.

Šéf pozemkového fondu by mohl zas znárodnit veškerý majetek Andreje Babiše - kdo ví, jak to bylo s Petrimexem, navíc všichni chceme jíst levnější a zároveň kvalitnější potraviny, ne? A proč má Michal Horáček miliardy, když někdo dře ve slévárně?

To by nemusel být úplně špatný začátek. Pak už to s konfiskací půjde samo. Seznamy nepřátel určených k zabavení a znárodnění majetku můžeme doplňovat na obvodních národních výborech.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!