Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Alkoholici a alkoholičky. Emancipace žen se nevyhýbá ani nepříjemným jevům

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Rovnost mužů a žen je kýžený ideál. Je ale možné ji prosazovat a přitom sklízet pouze bonusy? Myslet si, že silná účast ženského prvku povede všude jen ke zlepšení, kdežto špatné stránky potlačí? To je idealismus.
  5:00

Ukázaly to i výsledky eurovoleb. Tolik se namluvilo o účasti žen v politice, někde dokonce prosadili ženské kvóty, ale neděle ukázala toto: v čele či pozadí úspěšných sil radikální pravice, ze kterých jde takový strach, jsou hlavně ženy – Le Penová, Meloniová, Weidelová.

Ženy v Česku více propadají rizikovému pití alkoholu. Ve frekvenci dohánějí muže, každá pátá těhotná pije pravidelně

Představa, že ženy v politice jen posílí společenský pokrok, se míjí s realitou. Podobně jako představa, že emancipace žen se vyhne jevům, jako je alkoholismus. Rýsovalo se to už před sto lety, když v USA začala prohibice a ženy si svým způsobem libovaly: v ilegálních hospodách se na ně nekouká skrz prsty, ale jsou stejnými přestupníky jako muži.

Proto se nedivme ani dnes, že emancipace se týká i alkoholismu. To téma není okrajové, jde tu i o rodiny a děti. Ale jak vidno, prohibice ani společenská ostrakizace to nevyřeší. Ani politická korektnost v tom stylu, že místo alkoholici budeme psát alkoholičky a alkoholici.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!