Diskuse k článku: Duka versus Halík. Napomenutí není trest, ale výzva, tvrdí arcibiskupství

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 13
  • Poslední: 15.1.2019 9:33
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Blažek 15.1.2019 9:33

Církev je oddělená od státu, proto by se, jako instituce, neměla motat do státních (politických) záležitostí. Ale každý kněz, bez ohledu na hodnost, je také občanem a jako občan má právo se svobodně vyjadřovat k čemukoli. Pokud Duka označuje vyjadřování Halíka k věcem veřejným za projev neposlušnosti, ale to si spletl dobu - je 21. století a jsme ve svobodné zemi. Děkuji Halíkovi, že nekopíruje patolízalství pana arcibiskupa k tomuto našemu současnému prasedentovi na hradě

J. Novak 15.1.2019 1:56

Kdo a proč věnuje takovému nýmandovi jakým ten Halík je tolik mediálního prostoru ? Šoroš mu to zaplatil nebo co ?

J. Lutic 14.1.2019 18:55

Jako atheista budu prisnejsi- Halik nam dela ostudu v cizine, sebrat mu nase dane.

J. Škodák 14.1.2019 19:59

Ateisté se odvolávají na racionální myšlení a logiku, ale to co byť krátce vyjadřujete tomu vůbec neodpovídá. Prof. Halík nám dělá v cizině dobré jméno, ale asi jste si to popletl se Zemanem, nebo jiným výtečníkem národa českého, který nám dělá v cizině ostudu.

T. Halik 14.1.2019 18:26

O morálních kvalitách vypovídá historie. Zatímco jsem jako vedoucí pracovník Institutu pro výchovu vedoucích pracovníků Ministerstva průmyslu (kádrový útvaru na komunistickém ministerstvu) a vedoucí brigády socialistické práce vzdělával a kádroval, Duka se poflakoval v komunistickém kriminálu.

Z té doby mám dobré kontakty a krytí. Duka nedělá dobře že se mnou jde do konfliktu.

R. Liška 14.1.2019 18:41

Historie? Tak to si musím dát pozor, aby na mě někdo nevytáhnul, že jsem léta chodil do pionýra.

R. Liška 14.1.2019 16:44

"Jeho učedníci řekli: Pouč nás o místě, kde jsi, neboť je pro nás nutné, abychom jej hledali. On jim řekl: Kdo má uši, slyš! Uvnitř člověka světla je světlo a osvětluje celý svět. Když on nesvítí, je tma."

(gnostické Tomášovo evangelium)

K. Pokorný 14.1.2019 16:40

Možná ho jen vyzvali, aby nepoužíval nedatovaný falešný doklad o titulu

M. Pechar 15.1.2019 0:54

Jakkoli jsem v této otázce jako nekatolík (nezúčastněná osoba) na straně Duky, máte snad nějaký důkaz, že Halík nebyl vysvěcen? (pomiňme detail, že kněžské svěcení není titul)

J. Škodák 14.1.2019 15:36

Ano, napomenutí není trest, ale výzva! O tom není však ten spor. Duka písemně napomíná tedy Halíka, jako podřízeného, ale před tím ho nevyzval k vysvětlení, tedy dialogu, kterak vybízí Evangelium: Když tvůj bratr zhřeší proti tobě, jdi a pokárej ho mezi čtyřma očima, dá-li si říci, získal jsi bratra. Nedá-li si říci, přiber k sobě ještě jednoho, nebo dva, aby ústy dvou, nebo tří svědků byla potvrzena každá výpověď! Jestli ani je neuposlechne... MT 18,15-17 Kardinál Duka se však uchýlil k arogaci církevní moci a neřídí se radou Evangelia toho, kterého jako Alter Kristus zastupuje.

J. Jonák 14.1.2019 11:43

...je zavázán slibem poslušnosti k svému biskupu a jeho nástupcům. Jeho poslušnost je vyjádřením úcty ke svému ordináři, se závazkem být v jednotě jak naukové tak disciplinární. Kněz nemůže působit sám o sobě, protože jen biskup má tzv. plnost kněžství a biskup vysílá kněze jako své spolupracovníky do diecéze.- Jan Hus o tom ví své,

V. Církva 14.1.2019 16:12

Když už berete do klávesnice Jana Husa. Církev byla tehdy v problémech (trojpapežství) a lidé jako Jan Hus přestávalo věřit že se obrodí shora. Proto chtěl upřímně obnovit církev. Lidé jako Hus či Luther ale způsobili rozdělení křesťanstva. To dodatečně znamenala husitské války i 30 letou válku, kdy u nás a v německých zemích zemřela velká část obyvatelstva. Je tedy otázka jestli byli aktivita a neposlušnost Husa či Luthera správná.

Dnes církev nemá trojpapežství a tak je určitá poslušnost v tom na čem se šéfové dohodnou správná. Tak se to dělá v politice a tím spíš ve firmách. Křesťanství je i o přizpůsobení se kolektivu.

Pokud je ale pan Halík Mohamedán jedná správně. Proti církvi.

M. Jandáková 14.1.2019 17:15

...o elitární církvi.

Najdete na Lidovky.cz