Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BABIŠ: Návrat firem do Česka je otázkou národní hrdosti

Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf strany ANO Andrej Babiš při čekání na výsledky eurovoleb | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Je to zvláštní paradox: Lidové noviny mne požádají o rozhovor, jedna věta z rozhovoru se stane tématem celého vydání, a protože je Babiše v novinách už moc, je potřeba jej ve sloupku na titulní straně alespoň trochu setřít. Některé argumenty Petra Kamberského jsou k zamyšlení, některé jsou vyloženě nefér.

Andrej Babiš

Vicepremiér, ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel vydavatelství MAFRA, které mimo jiné vydává LN i Lidovky.cz.

 Nevím, kde autor vzal například informaci, že pocházím ze slovensko-maďarské rodiny (a už vůbec netuším, k čemu ta informace má sloužit). Oba mí rodiče se narodili na Slovensku, tedy v zemi, která se v době jejich narození nazývala Československo. 

Rozhovor s Andrejem Babišem:

Nevím také o tom, že bych měl nějaké své firmy ve Švýcarsku (zřejmě píše o firmě známého mých bývalých spolužáků, která nám v 90. letech pomohla ubránit Agrofert před převzetím mečiarovskou chemickou klikou).

Glosa Petra Kamberského:

A téma „prachy z vandru domů“ halasně neopakuji. Na dotaz redaktorů Lidových novin, jak se změnila atmosféra mezi miliardáři, jsem odpověděl, že nevím a že si obecně myslím, že pokud někdo zbohatl v Česku, měl by se vrátit z offshorových rájů a více pomoci naší zemi. 

Lidovky si na základě této věty udělaly mezi několika firmami českých miliardářů anketu, zda by svá sídla opravdu nepřevedly zpět do České republiky. Zástupci firem logicky odpověděli, že v Česku daně, které musejí, odvádějí, a že v Nizozemsku nebo na Kypru je na rozdíl od Česka stabilnější daňové a právní prostředí.

Anketa mezi miliardáři:

Nikoho nenutím

Souhlasím. A také netvrdím, že by zde tyto firmy neplatily povinné odvody, i když i ty se dají vzhledem ke svým mateřským firmám optimalizovat. Kdyby se mne ovšem někdo zeptal, jak to myslím a jestli budu nějak majitele firem oslovovat, aby svá sídla převedli zpět do České republiky, řekl bych, že nikoli. Že to záleží čistě na nich. Dodal bych, že čeští podnikatelé a majitelé firem jsou pro národní hospodářství velice zásadní. Pokud zde žijí a podnikají, tak si na rozdíl od zahraničních firem nemůžou naložit své výrobní závody na vagony a odvézt je pryč.

Naše firma sídlí v České republice, a pokud jí tu nebude hrozit znárodnění, tak tu vždycky sídlit bude. Přijde mi to logické, v Česku jsem založil svůj byznys, za své úspěchy vděčím této zemi, ať je zde daňové a právní prostředí jakékoli. Do politiky jsem šel mimo jiné proto, aby se toto prostředí stabilizovalo a zlepšilo. Do politiky jsem šel mimo jiné proto, aby se zde nerozkrádaly a zbůhdarma nerozhazovaly daně, které zde naše firmy (a nejen naše) a já osobně (a nejen já) odvádíme.

Nejde o výši daní, jde o symboly, o jistou národní hrdost. Jde také o to, zda velké firmy s českými vlastníky budoucnosti České republiky důvěřují. Pokud budou firmy poctivých českých podnikatelů sídlit v České republice, budou mít jejich vlastníci větší motivaci České republice pomoci (protože zlepšením právního a daňového prostředí pomohou i svým firmám a zaměstnancům). Vím to z vlastní zkušenosti.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...