15. ledna 2016 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALDÝNSKÝ: Jásot nad koncem Islám v ČR nechceme? Facebooku jsme vydáni na milost a nemilost

Administrátor iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička na demonstraci na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Administrátor iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička na demonstraci na... | foto: František VlčekMAFRA

PRAHA Tak ono je pochopitelně příjemné pozorovat popuzené fňukání konvičkovců nad tím, že jim Facebook smazal kmenovou stránku s více než sto šedesáti tisíci odběrateli, bohatýrsky usazovat exministra Langera, který přispěchal islamofobům na pomoc až komediálně chlapáckým způsobem („Pane Zuckerbergu, dovolte mi položit otázku“ otevírá svůj status dramaticky, jako kdyby chtěl pokračovat „půjdete se mnou, prosím, ven?“), a všeobecně školit zuřící xenofoby o tom, že Facebook je holt soukromá firma, že mít u ní propagační stránku není nárokové.

A že se musíme všichni řídit jeho pravidly a – jak poznamenává Michal Zlatkovský z Respektu – „i kdyby se Facebook rozhodl, že tu nesmí být žádná stránka o ponících, nebo žádné fotky marmelády, nemůžeme s tím dělat vůbec nic“.

A to je právě ta otázka, jestli nemůžeme. Je tady firma, která si (samozřejmě svojí zásluhou) vydobyla tak dominantní postavení, že se bez ní velká část celosvětové populace v mnoha oblastech života prostě neobejde. Tvrdit, že je tedy možné její služby nepoužívat, jste-li nespokojeni s podmínkami, za nichž jsou poskytovány, je imbecilní. Jistě je možné propagovat svoje zboží například tím, že budete autem objíždět ulice a vychvalovat ho z okénka megafonem, ale dopadnete jako Menšík v Láskách mezi kapkami deště. Facebook je monopol a my jsme mu vydáni na milost a nemilost. A s jeho chováním a zmiňovanými pravidly používání se můžeme spokojit jen stěží. Na Facebooku má absolutní moc anonymní komise, která trestá uživatele na základě anonymního bonzáctví. Za něco flastr dostanete, za něco ne, za něco je velký trest, za něco malý, podle čeho se kdo a jak rozhoduje, to nikdo neví. Inu, soukromá firma, ta nemusí nic říkat.

Trestá robot?

Dnes zrušila stránku hnutí Islám v ČR nechceme, dobře, ale před pár lety to byla stránka občanského sdružení Žít Brno na základě udání z kanceláře brněnského magistrátu. Každý druhý aktivní uživatel, jemuž se podařilo někoho popudit, už má za sebou měsíc bez možnosti komentovat názory jiných či psát své vlastní statusy. Jistě, život tím nekončí, aspoň má člověk čas na rodinu a koníčky, ale nezapomínejme, že Facebook jako místo pro komunikaci částečně nahradil komunikaci v prostoru reálném.

A tak si představme, jakou míru svobody a jistoty bychom cítili v zemi, ve které by stačilo, že nás nějaký Bretschneider odposlechne od vedlejšího stolu a nahlásí, a už by nás anonymní strážci pravidel za trest odvlekli na měsíc na samotku, kde nebudeme smět s nikým promluvit. Je to zvláštní, Facebook je sice americká soukromá firma, zrozená z prostředí hackerů a elitních vysokých škol, ale ke svým uživatelům se chová jako nějaký umaštěný totalitní státeček vzor ČSSR, rok 1981.

Teď ještě ne, ale časem určitě se budou muset uživatelé celého světa nějak postavit k faktu, že o jejich vině a trestu rozhoduje kdovíkde kdovíkdo, možná komise cenzorů bez tváře, možná robot, který potrestá každého, na nějž se sejde dost udání.

Tomáš Baldýnský

Autor

Tomáš BaldýnskýČlánky

Najdete na Lidovky.cz