Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BALDÝNSKÝ: Jsme Zemanův národ vidláků, co smrdí květákem?

Názory

  11:00aktualizováno  11:56
„Domnívám se, že každý máme fotky, na kterých vypadáme lépe a na kterých hůře, a že to o nás nic nevypovídá. A že o národu to nevypovídá vůbec nic, i když jsme zrovna prezident,“ píše Tomáš Baldýnský ve středečním sloupku LN, který mimořádně odemykáme i na serveru Lidovky.cz.

Prezident Miloš Zeman se svou manželkou na předávání maturitního vysvědčení jejich dceři Kateřině. foto: Zdroj: simindr.czReprofoto

Smutně dojemná konverzace se odehrála pod facebookovým odkazem na článek Srdečné pozdravy z Vidlákova od Jána Simkaniče. 

Honza, který se během let organizování Křišťálové lupy a dalších internetových aktivit překvapivě vyvinul ve výborného esejistu, v něm lká nad estetickou tragédií fotografie našeho prezidentského páru, pořízenou u příležitosti předávání maturitního vysvědčení slečně První slečně. Pravděpodobně víte, o jaké fotografii jde řeč, neboť se šířila sociálními sítěmi jako lavina. Pan prezident na ní vypadá, jako kdyby se pokoušel strávit celý květák, a jeho paní jako kdyby mu ho právě dovařila.

Ján ve svém textu tvrdí, že tato fotografie symbolizuje veškerý nevkus české současnosti, „ponožky v sandálech, neschopnost správně držet v ruce nůž a vidličku, jedinečné české pikolko a recepty Ládi Hrušky“ a tak dále, a všechny komentáře u textu zaujímají jednu z obou klasických poloh kritizování nedostatku elegance pana prezidenta. Ta první by se dala zformulovat do výkřiku „tenhle mě nereprezentuje!“, druhá (a pro ty, kdo si v ní libují, mohl být Simkaničův text Starým zákonem) „bohužel nás reprezentuje, protože jsme takoví, jsme národ vidláků“ s jasně slyšitelným podtextem „já takový nejsem“.

No a v tu chvíli do diskuse vstoupil další skvělý esejista, Petr Koubský, jenž se – autenticky deprimován – přiznal k tomu, že se součástí Zemanova národa vidláků cítí. „Je to článek o nezměnitelném a niterném buranství a neschopnosti jisté skupiny obyvatel, k níž patří jak prezident, tak já (a několik milionů dalších),“ napsal a v dalším komentáři zmínil čáru, za kterou spolu se Zemanem stojí a již nedokážou překročit. Zdá se, že tím myslí čáru mezi generacemi a že Simkanič je dle Koubského na její správné straně, protože je mladší a sluší mu oblek. Chci říct, že stojím na stejné straně čáry jako Koubský, ale nestydím se za to. Jednak se domnívám, že každý máme fotky, na kterých vypadáme lépe a na kterých hůře, a že to o nás nic nevypovídá. A že o národu to nevypovídá vůbec nic, i když jsme zrovna prezident. Způsob, jak se oblékáme a jaký důraz klademe na to, jak působíme na okolí, o nás mluví, ale dbalost o zevnějšek (o povrch) je mnohem méně důležitá nežli morálka a inteligence – nejchytřejší a zároveň nejhodnější člověk, se kterým jsem se znal, vlastně trochu smrděl.

Je to jako s předmětným textem. V emotivním závěru Simkanič tvrdí, že „obrazy jsou zrcadla, která umí mluvit“. Je to krásná kudrlinka, ale – Honzo, promiň – co je to za blbost? Jistě, z fotek se často stávají symboly, ale žádná fotka ještě nedokázala zachytit složitost jakéhokoli problému, jen povrch věci v konkrétním momentu času. Fotky nemluví. My mluvíme za ně. A já myslím, že o téhle konkrétní by se například dalo říci, že zrcadlí, že možná nejsme tak sexy jako jiné národy, nejsme tak elegantní, že nemarníme energií udržovat na tváři úsměv, i když se tak třeba necítíme. Ale že jsme zatím kultura natolik prostupná a demokratická, že se Zemani, když jsou dost schopní, chytří a obratní, mohou dostat na vrchol. I když smrdí květákem.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...