25. července 2013 9:00, aktualizováno 29. 4 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALDÝNSKÝ: Milý národe, Iveta Bartošová není věc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Iveta Bartošová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iveta Bartošová | foto: MAFRA - Anna Vavríková

Zpěvačka Iveta Bartošová byla v hledáčku především bulvárních médií desítky let a v nepravidelných intervalech se vracela na titulní stránky tabloidů i do hlavních zpravodajských relací komerčních televizí. Komentátor Tomáš Baldýnský se před necelým rokem zamyslel nad vztahem těchto médií k celebritám a pro Lidové noviny napsal do rubriky Poslední slovo text s názvem Milý národe, Iveta Bartošová není věc. Jeho příspěvek zveřejňujeme beze změn, tak jak vyšel 25. července 2013.

Milý národe, promiň, že tě ruším v době dovolených, ale ocitl jsem v tísni a fakt si myslím, že po tobě můžu chtít, abys na chvíli přestal hrát kanastu a soustředil se na to, co říkám. Jasně, neměli jsme to zrovna lehký, často jsem o tobě nemluvil dobře před lidma a sám víš, že byly doby, kdy jsem s tebou opravdu nechtěl být, ale tak jsme si to za ta léta snad už srovnali, zvykli si na sebe a dneska už to snad máme tak dobrý, že i když ti budu říkat něco krapet nepříjemnýho, nebudeš brečet a dělat scény a psát mi dopisy na rozloučenou. Tak to hlavně ber v dobrým. A poslouchej mě pozorně:

To s tou Ivetou Bartošovou musí přestat. Ona je lidská bytost a ty jsi jako sup, který s úsměšky sleduje její poslední tažení. Nebýt tebe, nedělo by se to. To je nezvratný fakt. Dělo by se leccos, ale nic z toho, čeho jsme byli svědky minulý týden, bulvární noviny a komerční televize dnes bojují o život, takže se neštítí ničeho, nepřestanou, budou si dál brát tuhle bezmocnou loutku a inscenovat s ní stále extrémnější divadelní kusy. Záleží jen na tobě: jak dlouho se tím ještě necháš bavit?

Přečtěte si rozhovor s Milanem Krumlem:

Je pravda, že po neděli máš jedno malé bezvýznamné plus, protože se na "Speciál nočních televizních novin: Iveta Bartošová", který odstartoval pár hodin poté, co subjekt speciálu odvezli do nemocnice na operaci a už finálně proměnil Ivetu Bartošovou z člověka v lidskou věc, o níž její blízcí vedou televizní debatu, dívalo pouhých 745 000 lidí, pouhých sedm procent tvojí populace a jen 27 procent lidí, kteří měli v tu chvíli zapnutou televizi. To bych nehodnotil špatně. Kdyby to nebylo 745 000 mých příbuzných, přátel, známých, kolegů, nás, členů tohoto národa. Tři čtvrtě milionu lidí.

Mimochodem, v onom televizním speciálu dala moderátorka těm dvěma pánům limit třiceti sekund, aby řekli (tobě, národe), jak chtějí Ivetě pomoci. "Po jeho vypršení vám odpojíme mikrofony." Potřebuješ lepší důkaz toho, že Iveta Bartošová je už jenom věc, o kterou se hraje? Jako v prezidentském duelu dépéháčko nebo zahraničněpolitická orientace státu? Copak by každý člověk nechtěl, aby – až mu bude těžko – dostali jeho blízcí na podobnou odpověď všechen čas na světě?

Víš, národe, Iveta Bartošová je naše vizitka a že nás jí lze poměřovat a hodnotit. Ten příběh toho vypráví hodně, ale o ničem z toho se nepíše. O tom, jak dopadnou lidé, kteří se ocitnou v nouzi a žijí v natolik nefunkčních rodinných vztazích, že se o ně nikdo nepostará. Už mnoho lidí umřelo v příkopu, zatímco kolem chodili ti, kteří si "ničeho nevšimli". Tady někdo umírá stejně bez pomoci, ovšem za pozornosti statisíců. A nemůžeme říkat, že jsme o tom nevěděli. Věděli, viděli. V přímém přenosu.

A co na to šéf bulváru?

 Žijeme ve státě, který je schopen uvést do pohybu stovky svých zaměstnanců proto, že jedna žárlivá ženská nechá sledovat manželku svého partnera, ale udělá kulový, když vidí člověka v nouzi – ať už jde o Ivetu Bartošovou, nebo o nějakého bezďáka. Tak to bych chtěl, národe, aby sis uvědomoval. Až se budeš dívat na nějaký další speciál na Nově nebo si kupovat Blesk a Aha, až budeš klikat na Super.cz a Extra.cz. Že ta věc, natáčená ze všech stran, je člověk.

  • 49Diskuse


Tomáš Baldýnský

Autor

Tomáš BaldýnskýČlánky