Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALŠÍNEK: Břeclavská lež

Patnáctiletý Petr změnil výpověď. Nenapadli ho Romové, zranění si způsobil sám pádem z výšky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patnáctiletý Petr změnil výpověď. Nenapadli ho Romové, zranění si způsobil sám pádem z výšky | foto: Jiří Salik Sláma, MF DNES

Antiromský incident v Břeclavi skončil bez fatálních následků, naštěstí se nestal další Vítkov. Nelze jej však přejít s bagatelním vysvětlením, že jde jen o klukovinu chlapce, který zalhal, protože se bál matky. Dostali jsme další varovnou výpověď o atmosféře ve společnosti. Vždyť stačila jedna lež, která přivedla na náměstí tisíce lidí plných odporu a nenávisti proti jiným lidem.

Na počátku je skandální role policie, která jako první pustila do světa indicii, že chlapce měli zranit tři útočníci „snědší pleti“. Vážnou chybu udělala některá média, která to přijala jako fakt a zcela nepochybně začala šířit zlobu vůči Romům. Největší selhání ale najdeme především na straně státu, všech vlád od roku 1990, které nejsou schopny připravit program, který by alespoň částečně upravil postavení této největší menšiny ve společnosti.

Břeclavský incident by samozřejmě neměl odezvu v demonstracích, kdyby problém s romskou kriminalitou neexistoval. Ten je však důsledkem neřešení a přihlížení k rostoucímu sociálnímu napětí.

Copak politikům nestačí zvyšující se počet protestů a vznikající domobrany? Musí být více chlapů s kuší, kteří jinému prostřelí hlavu jen proto, že je Rom? Myslí si poslanci a senátoři, že jde jen o ojedinělé excesy, které nepřerostou v horší násilí? Všichni přece máme dostatek vědomostí, kudy může rasová nesnášenlivost vést. Nebo budeme čekat, až se budou vypalovat domy Romů, kde zůstanou mrtví, tak jako v Maďarsku? Břeclavská lež je dostatečné varování pro všechny.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.