Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALŠÍNEK: Dobrý prezident

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v poslední prezidentské debatě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman v poslední prezidentské debatě | foto: MAFRA, Dan Materna

Zaplať pánu bohu, že to máme za sebou. Druhé kolo prezidentské kampaně bylo totiž mimořádně „prázdné a falešné“. Dozvěděli jsme se o kandidátech něco nového? Víme, jak by chtěli spravovat naši zemi a jakou mají vizi jejího dalšího směřování?

Nebyla to média, kdo nastavoval agendu druhého kola prezidentské volby. Určoval ji Miloš Zeman, který nás zatáhl do minulosti. Tedy tam, kam patří on sám. Bylo mrzké nimrat se a dezinterpretovat historii matek, otců a manželek. Každý, kdo už nějakou dobu prochází životem, si uvědomuje složitost světa i vlastní roli a odpovědnost v něm. Moudrý a poctivý člověk se učí pochopení a odpuštění.

Bohužel ani rodina současného prezidenta se k mému zklamání nevyvarovala osobních útoků, které neměly pranic společného s faktickou podstatou výkonu funkce hlavy státu. Bylo třeba těch prohlášení v hádankách a nepřímých ataků? To člověka nectí.

Miloš Zeman, ten agilnější a agresivnější z obou kandidátů, jasně deklaroval, že chce být prezidentem aktivnějším, plně využívajícím případné nové legitimity přímé volby. To se hlavně sociální demokraté a budoucí premiéři mají na co těšit.

Karel Schwarzenberg se jeví jako kandidát, který by dikci české ústavy mnohem více naplňoval a pokračoval by v roli, kterou plnil nejen Václav Havel, ale paradoxně i Václav Klaus.

Co je ovšem nejdůležitější, je dopad volby na českou společnost. Ať bude výsledek jakýkoliv, dojde k jejímu rozpolcení, což při dvou kandidátech není překvapivý závěr. Je ale evidentní, že podpora Karla Schwarzenberga je autentická, spontánní, ano, i frenetická. Není však jen záležitostí intelektuálních elit a pražské kavárny, nýbrž postojem studentů a mladých, do budoucna uvažujících lidí, kteří příznivcům Miloše Zemana neublíží a české společnosti prospějí.

A myslím, že tohoto vývoje by se nemusel bát ani Václav Klaus. Vy, čtenáři, dobře víte, jaké hodnoty jsou pro vás důležité, a nepotřebujete knížecí rady. Já i většina mých kolegů budeme volit Karla Schwarzenberga.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!