Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Knihovna se po rekonstrukci rozjela, má i Pidikino

Pohled na knihovnu s přístavbou z Tkalcovské ulice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na knihovnu s přístavbou z Tkalcovské ulice. | foto: ARCHIV RADNICE

BÍLOVEC (Moravskoslezský kraj) V Bílovci mohou občané už tři měsíce využívat moderně zrekonstruovanou městskou knihovnu s centrem pro seniory, která byla na Slezské náměstí přestěhována vloni v prosinci z pronajatých prostor v přístavbě Gymnázia Mikuláše Koperníka.

Nové místo je třikrát větší než původní, a to vyhovuje našim záměrům nevyužívat knihovnu jen k vypůjčování knih, ale také k organizování přednáškových a vzdělávacích akcí. Zároveň je bezbariérová, takže máme k dispozici i prostor vhodný k aktivitám seniorů a tělesně postižených. Kromě větší plochy a moderního designu mohou návštěvníci využívat i novou čítárnu, která v bývalé knihovně chyběla, přibyly i prostory s kvalitním technickým vybavením, počítače s internetem pro veřejnost, infokiosky s on-line katalogem knihovny a veřejná wifi. Navštěvovat knihovnu mohou i maminky s nejmenšími dětmi, pro které je zde připraven přebalovací pult, větší děti si mohou hrát v dětském koutku. Novinkou jsou také čtečky knih, audioknihy a deskové hry. K původnímu objektu byla přistavěna prosklená společenská místnost, v níž jsou pořádány besedy, školení, promítání, přednášky, jednání vedení města a další akce. Kromě pravidelných dopoledních vzdělávacích akcí pro studenty základních škol a gymnázia či pro seniory jsou v knihovně pořádány oblíbené cestopisné, literární nebo historické besedy. A kulturně zaměření občané jistě uvítali, že v nové knihovně zahájil činnost filmový klub s názvem Pidikino, výběr snímků je koncipován tak, aby doplňoval běžnou nabídku bíloveckého kina Radost.

O tom, že jsou naši občané s novou knihovou spokojeni, svědčí nejen pozitivní ohlasy, ale také vysoká návštěvnost: jen v průběhu prvních tří měsíců provozu ji navštívilo téměř sedm tisíc lidí, nejčastějšími hosty jsou děti do 15 let. Ale častými návštěvníky jsou i senioři, pro zajímavost, nejstarší zaregistrované čtenářce je devadesát let. Snažíme se občanům vycházet vstříc i v ceně půjčovného, dospělí platí za roční registraci osmdesát korun, děti a mládež do 18 let polovinu a senioři nad sedmdesát let mají půjčovné zdarma.

Pavel Mrva, starosta Bílovce, nezávislý

Pavel Mrva, starosta Bílovce, nezávislý

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....