Největší absurdita aktuálního příběhu zní v kostce takto: zatímco Nejvyšší soud v Brně a následně Krajský soud v Brně rozhodnou, že „nelze bez dalšího dovodit, že uvedená zařízení se zvýšenou pravděpodobností obsahují mimo jiné informace vedoucí případně k virtuální měně“, tak v tu samou dobu sám advokát Tomáše Jiřikovského Kárim Titz přesvědčuje dva roky ministra spravedlnosti Pavla Blažka, aby mu ministerstvo pomohlo se zabavenou elektronikou, protože „klient mě informoval, že data mohou obsahovat prostředky bitcoin velmi vysoké hodnoty“.
Tedy: soudy a státní zástupce říkají, že Jiřikovský nemůže mít bitcoiny a proto má nárok na svá data, zatímco jeho advokát paralelně vysvětluje ministrovi, že klient data kvůli oněm neexistujícím bitcoinům potřebuje.
Vyvození politické odpovědnosti jsme udělali, řekl Fiala k bitcoinové kauze![]() |
Celá kauza by nevznikla bez zcela skandálního rozsudku Nejvyššího soudu, který postavil na hlavu předchozí shodu policie, státních zástupců, prvoinstančního soudu, odvolacího soudu i zdravého rozumu.
Tady je něco zatraceně špatně.
Fakta, nic než fakta
Nikdo nevíme, co vedlo ministra Pavla Blažka k tomu, aby přes dva roky jednal o tom, jak stát dostane hromadu peněz z bitcoinů člověka odsouzeného za obchod s drogami.
Ale v prvé řadě jde o naprosté, nepochopitelné a zcela fatální selhání justice na několika frontách.
Pojďme si opět pouze seřadit za sebou fakta.
1) Soudní znalec potvrdí zcela nepravdivé množství bitcoinů v elektronice: zhruba tři miliardy korun místo dvanácti.
2) Notář zapíše do zápisu zcela irelevantní údaj, jen na základě jakéhosi screenshotu, u otevření peněženky ani fyzicky nebyl. Za tuto akci dostane 150 tisíc korun.
3) Nikdo z nich ani žádný státní úředník nepoužije ani jeden z volně dostupných analytických nástrojů, jenž by okamžitě varoval před podezřelými prostředky...
4) Státní zástupce náhle otočí a přestane bojovat za svůj případ (tedy smazat data, která mohou obsahovat digitální „výnosy z trestné činnosti“ a která by v logice věci i dle litery zákona měl stát zabavit či pozměnit, aby nemohla již nadále sloužit společensky nebezpečnému účelu).
5) Nejvyšší soud zcela popře předchozí, shodné a zdravému rozumu odpovídající rozsudky dvou nižších instancí.
Dealer z Blažkovy bitcoinové kauzy podal trestní oznámení. Mám zničený život, tvrdí![]() |
Tento okamžik je zcela klíčový: celá kauza by vůbec nenastala, kdyby Nejvyšší soud neobrátil o 180 stupňů rozhodování soudů nižších stupňů a nerozhodl, že police musí vrátit Jiřikovskému zabavenou elektroniku i se všemi daty (policie, státní zástupci i soudy chtějí vrátit zařízení, ale smazat data).
A toto náhlé, šokující a zcela nepochopitelné rozhodnutí přišlo až dva roky poté, co se Jiřikovský prostřednictvím svých advokátů začal bavit s ministerstvem spravedlnosti o tom, jak by mohl své bitcoiny dostat zpět.
Jinak řečeno: dvanáct let jsou policisté, státní zástupci i soudy zajedno, že není možné dotyčnému vrátit jeho zařízení bez smazání dat, protože na nich může mít prostředky z trestné činnosti.
Pak se začne jeho advokát radit s ministrem spravedlnosti, svým bývalým spolužákem, a během dvou let dojde náhle ke změně postoje soudů i státních zástupců.
Miliardu v bitcoinu bral jako úsměvnou historku. K čemu je premiér, který se na nic neptá?![]() |
Kdo jmenoval Angyalossyho?
Jako nepodstatný bonus je pak pokus o mlčení a zamlčování: na dotazy serveru iDNES, odkud se dražené bitcoiny berou, ministerstvo dva měsíce odmítá odpovědět. A když se chtějí novináři serveru Seznam Zprávy soudců Nejvyššího soudu na kauzu zeptat, předseda NS Petr Angyalossy to zatrhne.
Toto jsou fakta, v drtivé většině doložitelná z veřejně dostupných zdrojů (krom e-mailové komunikace Titze a ministerstva). Nicméně o tom, že jej Titz zhruba před dvěma lety oslovil, mluví Blažek zcela otevřeně a opakovaně, to je ona „zábavná historka“, na níž naráží premiér i ministr financí.
Komentář k těmto faktům může být proto naprosto banální: Někdo nám tady vrtí celou justicí, úředníky a politiky. Můžeme se jen ptát, zda se mu to daří díky absolutní nekompetenci takřka všech zúčastněných, nebo k tomu mají někteří i jiné motivy. (A to jsme v celém vyprávění úmyslně vynechali propojení advokát Kárim Titz - bývalá šedá eminence Hradu Martin Nejedlý; propojení Martin Nejedlý - předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy; propojení ministr spravedlnosti Pavel Blažek - advokát Jiřikovského Kárim Titz; propojení Blažek - Nejedlý a evidentní fakt, že všechny rozhodující figury mají domicil v jednom městě, kde se snad všechny významné justiční figury znají: třistatisícovém Brně.
Bitcoinová aféra. Šlamastyka, z níž vládě pomůže leda zázrak![]() |
Kdo je tu Padrino
Snaha opozice vykreslit Petra Fialu jako capo dei capi je samozřejmě absurdní - ale zároveň je pravda, že za jeho vlády a zejména za jeho nejbližšího spojence Pavla Blažka coby ministra spravedlnosti se tento neuvěřitelný příběh stal.
Podobně absurdní je obviňování ministra financí ze snížení daně při prodeji bitcoinu: to chtěli úplně všichni a minfin tomu coby strážce kasy naopak poměrně dlouho bránil.
V tuto chvíli neexistuje byť jediný náznak podezření, že by třeba premiér Petr Fiala z bitcoinové kauzy nějak osobně profitoval.
Ale zároveň ji od samého počátku zlehčuje: „peníze pomohou českým občanům“, „ministr Blažek jednal v dobré víře“, „Blažkovi věřím“, „nic se neztratilo, stát naopak získal miliardu“.
Petr Fiala okřikuje veřejnost i média: Nic se nestalo a nechte si ty řeči![]() |
Z tohoto důvodu se lze bohužel důvodně bát, že vláda a zejména ODS (ovládající klíčové složky) budou v rámci snahy o politické přežití zahrávat věc do autu, místo aby napnuly všechny síly k vyšetření naprosto neuvěřitelného příběhu.
Příběhu, v němž někdo zjevně v zákulisí píská a znalci, notáři, soudy i ministerstvo spravedlnosti poslušně tančí.