11. července 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Bohéma, Děda Mládek i strašidlo

Koncert v Jindřichově Hradci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncert v Jindřichově Hradci. | foto: Archív města Jindřichův Hradec.

JINDŘICHŮV HRADEC (Jihočeský kraj)  Město nad Vajgarem a také Nežárkou a Hamerským potokem představuje přirozený magnet pro turisty rozličných zájmů i sociálních skupin. Nikdo nepřijde zkrátka: rodiny s dětmi, zamilované páry toužící po romantických zákoutích či železniční nadšenci mířící na úzkokolejku.

Genius loci města dýchne na návštěvníka v každém ročním období, na červenec a srpen jej ale okořeníme pravou letní směsicí kulturních akcí. V rámci pásma koncertů připravilo město na každou středu svým hostům i obyvatelům koncerty rozmanitých hudebních žánrů. Pod názvem Poezie s kytarou je připraven na 17. července od 19.00 v atriu Muzea fotografie a moderních obrazových médií hudebně poetický večer. Ve středu 24. července od 19.00 zahraje folková skupina Bonsai č. 3, rovněž v atriu Muzea fotografie a MOM. Vstup je zdarma. V případě nepříznivého počasí se akce přesunou do kaple sv. Máří Magdalény.

Samozřejmostí jsou pak kulturou nabité víkendy. V pátek 12. července bude uvedeno od 21.00 na Státním hradu a zámku Jindřichův Hradec představení Strašidlo cantervillské, v sobotu 13. července se uskuteční Zpívání nad Nežárkou – od 14.00, opět v Muzeu fotografie a MOM. V pátek 19. a v sobotu 20. července se konají na zámku noční prohlídky, v minoritském klášteře se uskuteční Folklorní festival, na městské plovárně Wakeboardový open air wake & bass.

Vrchol, ne však závěr nabídky, představuje Top týden (26. července až 4. srpna). Letní bezplatné koncerty (Děda Mládek Illegal Band, Tomáš Savka za doprovodu Jindřichohradeckého Big bandu, JH Swing Band, Baret, Klaret a další) čekají na návštěvníky každý pátek a všechny víkendové dny. Ve středu 31. července se koná Den plný zábavy v akvaparku, pestrý program připravil i Dům gobelínů a o prvním srpnovém víkendu se uskuteční tradiční Porcinkule.

Také srpen se ve městě odehraje v obdobně nabitém duchu. Upozorním alespoň na poslední prázdninovou sobotu 31. srpna, kdy město připravilo ve spolupráci s agenturou Croce a libereckým Divadlem F. X. Šaldy do prostor III. nádvoří zámku operní představení, dílo Giacoma Pucciniho Bohéma.

Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce, ČSSD.

Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce, ČSSD.

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.