Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lakmusový papírek naší trpělivosti

Starostové píší

  1:10
BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) - Ze školy si dobře pamatuji na trend po Velké válce, kdy se v USA začali chovat racionálně a efektivně a začali normovat a normalizovat. Před provedením této operace se v USA vyrábělo takřka 78 rozměrů matrací, po zavedení norem pouhé tři! Šťastní to Američané, a za dvě desítky let byli opět v ještě větší válce.

Boršov nad Vltavou foto: FOTO ARCHIV

U nás v Čechách asi nejvíce normalizovala a centralizovala Marie Terezie se synem Josefem II., což jistě přispělo i k české národní radikalizaci a Jirásek o něco později nalezl inspiraci ke Starým pověstem českým.

Sladění, znormování nebo zcentralizování správních obvodů s okresy je takovým malým krůčkem, možná lakmusovým papírkem, co občanský život spravovaný z více než šesti tisíc radnic a obecních úřadů vydrží.

Naší obce se slaďování nedotkne, ale obecně tato centralizace nevede k ničemu dobrému. Stát velice hrubě procitne, jako když největší banky chtěly zrušit osobní kontakt s klienty, vše řešit přes mobilní aplikace, internetové bankovnictví. Rychle z toho vycouvaly, protože jim klienti začali utíkat.

Od osobnění státní působnosti povede k postupnému odvrácení občana od státu, ještě k větší degradaci národní hrdosti.

Každý člověk, společenství, organizace i stát potřebuje rozvíjet skutečné kontakty. Klikání a lajkování není kontakt, ale to pochopíme jako vždy, až s velkým zpožděním.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!