Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Lakmusový papírek naší trpělivosti

Boršov nad Vltavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boršov nad Vltavou | foto: FOTO ARCHIV

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Ze školy si dobře pamatuji na trend po Velké válce, kdy se v USA začali chovat racionálně a efektivně a začali normovat a normalizovat. Před provedením této operace se v USA vyrábělo takřka 78 rozměrů matrací, po zavedení norem pouhé tři! Šťastní to Američané, a za dvě desítky let byli opět v ještě větší válce.

U nás v Čechách asi nejvíce normalizovala a centralizovala Marie Terezie se synem Josefem II., což jistě přispělo i k české národní radikalizaci a Jirásek o něco později nalezl inspiraci ke Starým pověstem českým.

Sladění, znormování nebo zcentralizování správních obvodů s okresy je takovým malým krůčkem, možná lakmusovým papírkem, co občanský život spravovaný z více než šesti tisíc radnic a obecních úřadů vydrží.

Naší obce se slaďování nedotkne, ale obecně tato centralizace nevede k ničemu dobrému. Stát velice hrubě procitne, jako když největší banky chtěly zrušit osobní kontakt s klienty, vše řešit přes mobilní aplikace, internetové bankovnictví. Rychle z toho vycouvaly, protože jim klienti začali utíkat.

Od osobnění státní působnosti povede k postupnému odvrácení občana od státu, ještě k větší degradaci národní hrdosti.

Každý člověk, společenství, organizace i stát potřebuje rozvíjet skutečné kontakty. Klikání a lajkování není kontakt, ale to pochopíme jako vždy, až s velkým zpožděním.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!