9. března 2017 1:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na místě černé skládky vyrostla Zahrada Hlaholice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Obří trůny s nápisy v hlaholici Kníže a Kněžna slouží i při pořádání svatebních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří trůny s nápisy v hlaholici Kníže a Kněžna slouží i při pořádání svatebních... | foto: ARCHIV RADNICE

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Naše obec Boršov nad Vltavou se nachází na jižním okraji krajského města České Budějovice. V posledních letech se stává populárním místem pro příměstskou rekreaci, vyhledávaným místem pro útěk z města, pro krátkodobé výlety nebo pro trvalou změnu bydliště.

Před sedmi lety jsme zahájili revitalizaci zeleně v obci – údržbu stávajících ploch, vysazování nových dřevin, zpřístupňování zapomenutých koutů. Obnovili a založili jsme několik parků, oživujeme zanedbané polní cesty. Jsme si vědomi, že nemáme klasickou náves, a tak se veřejné parky, zahrady a parčíky stávají zelenými ostrovy, které naše spoluobčany lákají k procházkám, návštěvníky k zastavení, k přečtení si informačních tabulí v češtině a angličtině.

Čím se můžeme pochlubit? V roce 2013 jsme ze zarostlé černé skládky vykouzlily Zahradu Hlaholice s originálními obřími trůny s nápisy v hlaholici: Kníže, Kněžna. Připomenuli jsme si tak 1150 let první slovanské abecedy, návštěvníci si mohou vyzkoušet napsat třeba své jméno v hlaholici.

Po více než padesáti letech jsme obnovili Farskou zahradu s originálními hracími prvky, revitalizovali jsme švestkový sad vysázený na počest prvorepublikového politika Gustava Habermanna v roce 1937 a vytvořili z této plochy tělocvičnu pod širým nebem pro dospělé. Další venkovní fitness jsme udělali v parčíku v nové zástavbě, kde jsme v roce 2016 vysvětili i novou zvoničku. Samozřejmostí je inspirativní přírodní zahrada u naší mateřské školky.

V letošním roce chceme na vytypovaných místech umístit autorské lavičky, které budou pojmenovány po našich slavných osobnostech, okolo obnovené polní cesty chceme vysázet lipovou alej a na přání rodičů s malými dětmi uděláme hliněný plácek-kuličkodrom, kde děti, rodiče budou moci hrát kuličky.

Kolik to stojí? Vše si vymýšlíme a děláme sami, a pak již jen běžná údržba. Mít okolo sebe pěkné prostředí, přírodu vnímáme jako naši povinnost. Nejde o nic méně než o vytváření příjemného místa k žití.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

JAN ZEMAN, starosta obce Boršov nad Vltavou, nezávislý za ProBoršov
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz