Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

BOTLÍK: Cermat manipuloval s maturitními výsledky, chtěl schovat náročnost testu

Svévolnými změnami Cermat maskoval vysokou náročnost testu z češtiny a znemožnil meziroční srovnání. Kvůli náročnějšímu testu dosáhli žáci výrazně horšího výsledku než loni. Cermat to měl zachraňovat tím, že jim nejméně v pěti úlohách přidal body.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Babková 6.6.2017 6:53

Ten letošní test z čj je opravdu výživný. Na jedné straně se autoři velmi pravděpodobně inspirují testy typu Cambridge Advanced English, na druhé straně test sestavují tak, aby studenti nevyšli po celou dobu řešení testu z časové tísně. Nechápu, jaký je smysl např. úlohy 20, kde se nejprve nadefinují pojmy anakolut, atrakce, zeugma, kontaminace a následně se rozhoduje, ve kterých zadaných větách k těmto nešvarům došlo. Buď je znalost těch pojmů dána v požadavcích a není nutné je definovat, nebo ta otázka (dle mě) nemá v testu co dělat.

H. Poláková 6.6.2017 18:28

Já si teda u té konkrétní otázky myslím přesný opak. Není přece až tak důležité znát formální pojmy, podstatné je chápat text, dokázat poznat "úroveň" textu a poradit si i s textem "špatným" (syntakticky, stylisticky). Takže správná odpověď v tomto případě znamená, že student jednak umí pochopit definici a jednak porozuměl textu a umí definovaný jev v textu odhalit. Náročnost a úroveň letošního textu ale obecně hodnotit neumím, nemám srovnání. Od gymnazistu, který dosáhl plný počet bodů, jsem slyšela, že to bylo triviální:)

I. Babková 6.6.2017 18:48

Test nepsali jen gymnazisté, u kterých se předpokládá, že didaktický test zvládnou relativně v pohodě, ale taky budoucí účetní, seřizovači, mechanici nebo zdravotní sestřičky. Zkuste si je představit, vystresované, spoustu textu k rychlému přečtení, nutnost v poklusu plnit zadané úkoly. Já opravdu nevím, jaký má takto postavený test smysl. Já jsem se např. s termínem zeugma poprvé setkala až letos, kdy jsem si při hlídání studentů četla úlohy testového sešitu.

H. Poláková 6.6.2017 19:02

Tak je to maturita. Tzn. předpokládám, že úroveň se neurčuje stylem "aby to všichni v pohodě zvládli". Je otázka, jestli seřizovač musí mít maturitu? Taky jsem termín zeugma nikdy předtím neslyšela. Ale ta otázka právě nevyžadovala termín znát, ale po vysvětlení jev najít v textu, což mi nepřipadá špatné. Otestuje to schopnost přemýšlet a chápat, ne mít našprtané encyklopedické znalosti. Ohledně časového stresu zase neumím posoudit. A Cermatu se určitě nezastávám. Například to, že neumí "držet" srovnatelnou úroveň testů jsem slyšela už vícekrát.

I. Babková 6.6.2017 19:21

Myslím si, že je u nás systém nastaven špatně. Byla bych pro jiný typ závěrečné zkoušky na SOŠ. Takto se jen experimentuje s naší mládeží. Celé to na mě dělá dojem, že stát chce z oslů dělat koně a následně se diví, že se to nedaří.

J. Novák 7.6.2017 9:05

Tak je docela smutné, že dnešní mládež považujete za osly. To mi připadá ještě hloupější, než ty centrálně řízené maturity. Já si myslím, že dnešní mládež je prostě dnešní mládež tak, jako my jsme byli "dnešní mládeží" před těmi lety, kdy jsme maturovali. Pravda je, že ti bolševici neměli až zas tolik touhy po experimentování a seřizovač mohl tehdy špičkově seřizovat i bez maturity. Mám třeba kamaráda, který vám udělá kolem elektřiny cokoliv, ale když potřebuje komunikovat s úřady, tak vždy přijde, abych mu to, co potřebuje, napsal. A tak by to mělo asi být, že? On umí elektriku, já zas tak trochu česky...

I. Babková 7.6.2017 9:28

To říkáte Vy. Vůbec jste nepochopil, co jsem napsala. A co máte proti oslům, že jste vyskočil jak čert z krabičky? Je to stejně důležitý a svébytný tvor jako kůň. A lidi s praktickou inteligencí uznávám a vážím si jich často víc než lidí s řadou titulů před i za jménem.

J. Novák 8.6.2017 3:57

No, zkuste si přečíst, co jste napsala. Pokud jste to myslela jinak, než jsem to pochopil já, tak prosím, klidně se nechám od vás poučit, jaká že ta vaše "myšlenka" vlastně byla. A jinak buďte klidná, vůbec jsem nevyskočil. Na pr.eli sedím poměrně pevně.

J. Řezák 5.6.2017 22:25

Ví někdo náhodou, k čemu je celý Cermat? Mám pocit, že jsou to pijavice, paraziti přisátí na státním cecíku sající z peněz nás, daňových poplatníků.

M. Vaněk 5.6.2017 23:39

stačí se podívat, kdo stojí v pozadí této obskurní organizace...

D. Stirský 5.6.2017 20:34

Kdysi jsem si zkoušel jakýsi test z dějepisu a byť vím opravdu hodně, neuspěl jsem. Oproti tomu matika, která mně nikdy moc nešla, mně potíže nečinila. V tu chvíli jsem si říkal, že na slavných testech není něco v pořádku. Od té doby institucím typu CERMAT nevěřím. Zkusil bych návrat k tomu, co fungovalo: Maturity připravovalo MŠ, opravovaly se na škole a jinak: pokud možno žádné testy na zaškrtávání. Právě v dějepise jsem zjistil, že velké znalosti mně byly na škodu, protože otázky byly typu: Bitva na Bílé h. byla a) Zcela nevýznamnou šarvátkou, b) středně důležitou bitvou 30-i leté války, c) velmi důležitou bitvou. A teď, babo raď. Odůvodním si jakoukoli odpověď.

P. Majer 6.6.2017 0:15

Mate uplnou pravdu...:-)

Jeste mohli zkusit:

Bitva na Bile h. byla

a)7.11.1620 b)8.11.1620 c)9.11.1620 To by se aspon dalo obektivne hodnotit...:-))

J. Jurax 6.6.2017 3:20

No, zaškrtávací testy jsou takměř vždy hlavně pro opice. Ale dobře se opravují.

A samozřejmě souhlas.

A státní testy z matiky byly směšně lehké.

P. Pruner 5.6.2017 19:37

Smrad byl cítit, teď to pan Botlík navíc otevřel. Pěkný článek. Škarohlídi pamatující doby minulé, kdy systém maturit vcelku vyhovoval, půjdou asi po toku peněz...

J. Novák 5.6.2017 19:23

Zase v tom jede ta ... Valachová. :-(

M. Gablech 4.6.2017 14:58

Osobně vůbec nechápu smysl toho, že jsou maturitní zkoušky ponechávány napospas pochybným externistům (Cermat), kteří jejich prostřednictvím z MŠMT pouze dojí peníze. Tedy pokud je smyslem nechat se odírat, pak ovšem ano. Nicméně v minulých dobách - a že nebyly nikterak vzorové - se centrální zadávání maturitních témat dála v gesci ministerstva, a praktická realizace byla na školách. Samozřejmě, že dát tento dotaz ministerstvu, dovím že, že je to trend, že nemohou vše obsáhnout, že bla bla bla... Přínos tohoto systému mi vskutku uniká. Ledaže by cílem bylo vytváření dalším pracovních míst - ministerstvo asi nemá pedagogické odborníky?

M. Bilkova 5.6.2017 18:09

Taky mám pocit,že soudruzi z CERMAu nikdy nestáli před tabulí.

N. Marek 5.6.2017 18:36

Externistů? Je to příspěvkovka zřizovaná MŠMT.


Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...