Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Břímě bílého muže II. Papež opět kritizoval lhostejnost a sobeckost Evropy

Papež František navštívil uprchlický tábor na ostrově Lesbos. (5. prosince 2021) foto: AP

Názor
Zastavme toto ničení civilizace, vyzval v neděli papež František. Že by tím myslel vypouštění emisí? Či snad ochranu nenarozených životů po vzoru Polska? Ale kdež. Papež tak promluvil v táboře pro migranty na ostrově Lesbos a ničením civilizace měl na mysli životy ukončené při plavbách přes Středozemní moře.
  19:00

I toto patří k jeho tématům. I to, že kritizuje lhostejnost a sobeckost Evropy. V lecčems má pravdu. Ostatně táhnoucí se migrační krize bez vyhlídky na změnu celkem očekávaně posiluje emoce jako lhostejnost či sobeckost. Ale je nutné takový apel „vyfutrovat“ rádoby historicky? „Středozemní moře, které po tisíciletí sbližovalo různé národy a vzdálené země, se nyní stalo ponurým hřbitovem bez náhrobků,“ řekl papež.

Zastavme ničení civilizace, vyzval papež při setkání s migranty na řeckém Lesbosu

Ta věta by mohla být námětem pro seminárku středoškoláků. Milí studenti, vypracujte stručný přehled zásadních událostí ve Středomoří za poslední tisíce let. Z takového soupisu by nešlo vynechat toto: obranu Řeků před perskou invazí, punské války a zničení Kartága Římany, expanzi muslimů z Arábie do Španělska, tažení Turků zadržené až na Maltě, válku proti pirátům z Maghrebu, první, kterou USA vedly mimo své území, či krvavý rozpad osmanské říše.

Za první světové války se ve Středomoří skoro nebojovalo a za druhé světové jen okrajově. Co vám z toho vyplývá, milí studenti? Možná i to, že Středomoří se stalo zónou klidu právě ve chvíli, kdy ho ovládla ona „lhostejná a sobecká“ Evropa.

To shrnutí je samozřejmě nadsazené, tak jako papež nadsadil nostalgii po „tisíciletí sbližování národů“. Takové nadsázky lze pominout. Pomíjet by se ale nemělo něco jiného. Zejména fakt, že v 21. století se Středozemní moře stalo symbolem masové ilegální migrace a příčiny toho, proč lidé opouštějí své země, leží mimo Evropu. Pokud se veškerá odpovědnost hází jen na ni, jako by tu ožívala levicově pokrokářská verze Kiplingova „břemene bílého muže“. I kolonialismus se přece zaštiťoval odpovědností za osud jiných.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat