21. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BROŽKA: Zamává Trump motýlími křídly? Předvídat na něm můžeme jen nepředvídatelnost

Digitální Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální Donald Trump. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Vedle pověstného mávnutí motýlího křídla, které vyvolá bouři, lze zvolení Donalda Trumpa přirovnat k výbuchu sopky Krakatoa. Nastupující „doba trumpovská“ nás uvádí do chaosu, trhy se ale někam přiklonit musí a zatím se kloní k víře ve sliby, píše analytik Michal Brožka.

Slavný meteorolog Edward Lorenz tvrdil, že pouhé mávnutí motýlího křídla může v důsledku vyvolat bouři. Jeho poznatky vedly ke vzniku teorie chaosu a „doba trumpovská“ nás uvádí do většího chaosu, než by zřejmě byla „doba clintonovská“.

Donald Trump je z hlediska finančního trhu neznámý element bez legislativní a politické historie. Dokud tuto historii nezíská, budou jeho kroky těžko předvídatelné. Finanční trh se ale někam přiklonit musí, a přiklonil se tedy k víře, že Trump vyplní alespoň část předvolebních slibů.

Víra na trzích

Trh tedy věří v daňové škrty a nárůst výdajů na infrastrukturu. Trh věří ve snížení míry regulace na domácí půdě. Farmaceutický trh si oddechl, že nevyhrála Hillary Clintonová a nyní s napětím očekává, co vše Trump zruší na Obamacare. Čeho se v tuto chvíli trh zřejmě nejvíce obává, je nárůst protekcionismu. Na druhé koleji jsou zřejmě z důvodu obtížné definice obavy z dopadu Trumpovy výhry na globální politické prostředí.

Smířlivý tón Donalda Trumpa v projevu po zvolení a víra ve fiskální expanzi způsobila růst řady akciových trhů a především výprodej dluhopisů po celém světě. Někteří analytici v této souvislosti hovořili o odklonu zahraničních investorů od amerických vládních dluhopisů. Ovšem pozorovaný růst inflačních očekávání (s pětiletým dolarovým inflačním swapem rostoucím na 2,6 %) spíše dokládá to, že trh čeká rychlejší ekonomický růst, respektive vyšší inflaci.

Z druhé strany a ruku v ruce se zvyšováním dluhopisových výnosů, šancemi na zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky a s obavami z nárůstu protekcionismu ze strany USA došlo k výprodeji aktiv v řadě zemí označovaných jako „emerging markets“, tedy rozvíjejících se trhů.

Nejvíce „na ráně“ se ocitlo Mexiko. Oslaboval ale například i polský zlotý. Naopak paradoxní byl nárůst čínského akciového trhu, kdy trh navzdory protekcionistickým předvolebním proklamacím na adresu Číny uvěřil, že v součtu bude volební výsledek pro Čínu pozitivní. Vyšší šance na fiskální expanzi vedly k růstu spekulací na zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky a dolar tak posílil až na úroveň, která se očekávala až v březnu příštího roku.

Předvídat nepředvídatelné

Z hlediska finančního trhu je ovšem nyní otázkou, zda si správně vyložil Trumpova slova. A tím se vracíme k tomu, že zatím můžeme na Trumpovi předvídat především nepředvídatelnost. V tomto kontextu je pak současná volatilita, tedy kolísavost, trhů ještě poměrně nízká.

V USA například po prezidentské volbě narostla na nižší úrovně, než byla v době hlasování o brexitu, a poměrně rychle zase klesla. S ohledem na nejistoty v hospodářské politice USA a nejen tam a s blížícím se obdobím, kdy Fed pravděpodobně opět zvýší úrokové sazby, ale vidím slušnou šanci na její opětovný a brzký nárůst.

Přece jen když bouchne Krakatoa, čekal bych, že se budou dít „věci“.

Autor je investiční stratég Raiffeisenbank. Text vznikl pro Asociaci pro kapitálový trh ČR.

Michal Brožka

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz