Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BUŠTA: Tři dny s čertem. Sázku o otevření hospod jsem vyhrál

Názory

  15:51
Vyhrál jsem dva čerty. Kamarád Pavel Š., jako vždy ovládaný skepsí vůči dobrým úmyslům úřadů, byl přesvědčen, že do Mikuláše hospody neotevřou. Naopak já, veden vírou ve vitalitu obchodních zájmů, v sázce na dané téma obstál.

Utopenej bolševik. foto: Martin Légeer

Zítra se příběh uzavře. Paní Vlasta nám nalije dvakrát dva čerty, což spočívá v dovedném smísení griotky a rumu v poměru 1:1, a to tak, aby likér tvořil spodní a destilát svrchní část obsahu sklenky. V ostřejším provedení se utrejch posype trochou mletého pepře, v infernálním špetkou mleté feferonky.

BUŠTA: Čistka, jak jinak. Nové restaurace často vznikaly bez rozmyslu

Už za starého mocnářství naši předkové s oblibou čertu dobře činili, od té doby se čerti dodávali do putyk i lepších podniků v instantní formě, v lahvích s etiketou jakožto hotová směs višňové šťávy a rumu, říznutá lépe či hůře ladícím kořením, pro mne za mne vanilkou.

Čert se jeví velice nebezpečným lektvarem, neboť po palčivém úvodním usrknutí a energeticky vydatném prvním doušku nakonec sladký likér zahladí stopy ráznosti předešlých, ošálí tím zdravý rozum, a snadno se potom zapomíná, s kolika čerty se smrtelník již popasoval. Odpovídají tomu i jiné lidové názvy zlořečeného koktejlu jako vrtule, šavle-meče, ve snesitelnějším případě táta a máma anebo bramboračka.

Ve vybranějších verzích se užívá karibského rumu a originální griotte vyrobené z višní macerovaných v brandy. Ke škodě uvedených, ale sázka je sázka. Vyhlášený višňový likér lze i v méně ušlechtilé poloze kombinovat na mnoho dalších způsobů vynalezených zejména v době neúspěšného budování rozvinuté socialistické společnosti. S ginem pak slovem Červenáček a závěr večera se nazývá Stínadla. S vaječným koňakem je to mozek, s vodkou plameňák a pokud se podaří obě složky nepromísit a čirá vodka zůstane navrchu, pyšní se názvem utopený bolševik. Může být též součástí dieselu (též Mirek Dušín), kam je třeba smíchat 11 laciných kořalek, které jsou vždy k dostání.

BUŠTA: Když rajče chutná jako igelit. Jak člověk vnímá, když kvůli covidu ztratí chuť i čich?

My ovšem, Pavel Š. a já, se podržíme přísloví rozšířeného v několika slovanských kulturách, a to, že čert vždy chodí ve dvou. Mívá tvář sličnou a přitažlivou, jakož i děsnou a osudovou.

Nejbližší tři dny budou právě tomu nakloněny. Ve čtvrtek hospůdky otevřou brány žíznivcům, kteří tam vtrhnou s vášní nájezdníků, o pátečních obyčejích v českém pohostinství hanba mluvit a k dovršení všeho hned v sobotu nadejde předvečer svatého Mikuláše se vší spouští, kterou v něm naši epidemiologové nikoli neprávem spatřují.

Naši dva krát dva čerti asi třetí vlnu nespustí, ale čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Autor:
Témata: likér, rum, Mirek Dušín