Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BUŠTA: Tři dny s čertem. Sázku o otevření hospod jsem vyhrál

Utopenej bolševik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Utopenej bolševik. | foto: Martin Légeer

Vyhrál jsem dva čerty. Kamarád Pavel Š., jako vždy ovládaný skepsí vůči dobrým úmyslům úřadů, byl přesvědčen, že do Mikuláše hospody neotevřou. Naopak já, veden vírou ve vitalitu obchodních zájmů, v sázce na dané téma obstál.

Zítra se příběh uzavře. Paní Vlasta nám nalije dvakrát dva čerty, což spočívá v dovedném smísení griotky a rumu v poměru 1:1, a to tak, aby likér tvořil spodní a destilát svrchní část obsahu sklenky. V ostřejším provedení se utrejch posype trochou mletého pepře, v infernálním špetkou mleté feferonky.

Už za starého mocnářství naši předkové s oblibou čertu dobře činili, od té doby se čerti dodávali do putyk i lepších podniků v instantní formě, v lahvích s etiketou jakožto hotová směs višňové šťávy a rumu, říznutá lépe či hůře ladícím kořením, pro mne za mne vanilkou.

Čert se jeví velice nebezpečným lektvarem, neboť po palčivém úvodním usrknutí a energeticky vydatném prvním doušku nakonec sladký likér zahladí stopy ráznosti předešlých, ošálí tím zdravý rozum, a snadno se potom zapomíná, s kolika čerty se smrtelník již popasoval. Odpovídají tomu i jiné lidové názvy zlořečeného koktejlu jako vrtule, šavle-meče, ve snesitelnějším případě táta a máma anebo bramboračka.

Ve vybranějších verzích se užívá karibského rumu a originální griotte vyrobené z višní macerovaných v brandy. Ke škodě uvedených, ale sázka je sázka. Vyhlášený višňový likér lze i v méně ušlechtilé poloze kombinovat na mnoho dalších způsobů vynalezených zejména v době neúspěšného budování rozvinuté socialistické společnosti. S ginem pak slovem Červenáček a závěr večera se nazývá Stínadla. S vaječným koňakem je to mozek, s vodkou plameňák a pokud se podaří obě složky nepromísit a čirá vodka zůstane navrchu, pyšní se názvem utopený bolševik. Může být též součástí dieselu (též Mirek Dušín), kam je třeba smíchat 11 laciných kořalek, které jsou vždy k dostání.

My ovšem, Pavel Š. a já, se podržíme přísloví rozšířeného v několika slovanských kulturách, a to, že čert vždy chodí ve dvou. Mívá tvář sličnou a přitažlivou, jakož i děsnou a osudovou.

Nejbližší tři dny budou právě tomu nakloněny. Ve čtvrtek hospůdky otevřou brány žíznivcům, kteří tam vtrhnou s vášní nájezdníků, o pátečních obyčejích v českém pohostinství hanba mluvit a k dovršení všeho hned v sobotu nadejde předvečer svatého Mikuláše se vší spouští, kterou v něm naši epidemiologové nikoli neprávem spatřují.

Naši dva krát dva čerti asi třetí vlnu nespustí, ale čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

P. Netolický Boží :) 3:35 3.12.2020