Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BUŠTA: Tři dny s čertem. Sázku o otevření hospod jsem vyhrál

Názory

  15:51
Vyhrál jsem dva čerty. Kamarád Pavel Š., jako vždy ovládaný skepsí vůči dobrým úmyslům úřadů, byl přesvědčen, že do Mikuláše hospody neotevřou. Naopak já, veden vírou ve vitalitu obchodních zájmů, v sázce na dané téma obstál.

Utopenej bolševik. foto: Martin Légeer

Zítra se příběh uzavře. Paní Vlasta nám nalije dvakrát dva čerty, což spočívá v dovedném smísení griotky a rumu v poměru 1:1, a to tak, aby likér tvořil spodní a destilát svrchní část obsahu sklenky. V ostřejším provedení se utrejch posype trochou mletého pepře, v infernálním špetkou mleté feferonky.

BUŠTA: Čistka, jak jinak. Nové restaurace často vznikaly bez rozmyslu

Už za starého mocnářství naši předkové s oblibou čertu dobře činili, od té doby se čerti dodávali do putyk i lepších podniků v instantní formě, v lahvích s etiketou jakožto hotová směs višňové šťávy a rumu, říznutá lépe či hůře ladícím kořením, pro mne za mne vanilkou.

Čert se jeví velice nebezpečným lektvarem, neboť po palčivém úvodním usrknutí a energeticky vydatném prvním doušku nakonec sladký likér zahladí stopy ráznosti předešlých, ošálí tím zdravý rozum, a snadno se potom zapomíná, s kolika čerty se smrtelník již popasoval. Odpovídají tomu i jiné lidové názvy zlořečeného koktejlu jako vrtule, šavle-meče, ve snesitelnějším případě táta a máma anebo bramboračka.

Ve vybranějších verzích se užívá karibského rumu a originální griotte vyrobené z višní macerovaných v brandy. Ke škodě uvedených, ale sázka je sázka. Vyhlášený višňový likér lze i v méně ušlechtilé poloze kombinovat na mnoho dalších způsobů vynalezených zejména v době neúspěšného budování rozvinuté socialistické společnosti. S ginem pak slovem Červenáček a závěr večera se nazývá Stínadla. S vaječným koňakem je to mozek, s vodkou plameňák a pokud se podaří obě složky nepromísit a čirá vodka zůstane navrchu, pyšní se názvem utopený bolševik. Může být též součástí dieselu (též Mirek Dušín), kam je třeba smíchat 11 laciných kořalek, které jsou vždy k dostání.

BUŠTA: Když rajče chutná jako igelit. Jak člověk vnímá, když kvůli covidu ztratí chuť i čich?

My ovšem, Pavel Š. a já, se podržíme přísloví rozšířeného v několika slovanských kulturách, a to, že čert vždy chodí ve dvou. Mívá tvář sličnou a přitažlivou, jakož i děsnou a osudovou.

Nejbližší tři dny budou právě tomu nakloněny. Ve čtvrtek hospůdky otevřou brány žíznivcům, kteří tam vtrhnou s vášní nájezdníků, o pátečních obyčejích v českém pohostinství hanba mluvit a k dovršení všeho hned v sobotu nadejde předvečer svatého Mikuláše se vší spouští, kterou v něm naši epidemiologové nikoli neprávem spatřují.

Naši dva krát dva čerti asi třetí vlnu nespustí, ale čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Autor:
Témata: likér, rum, Mirek Dušín

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...