„Z důvodů slušnosti je na červeném koberci, stejně jako v jiných prostorách festivalu, zakázána nahota,“ nechalo se slyšet vedení filmového festivalu v Cannes, a s výčtem módních omezení pokračuje: „Objemné outfity, zejména ty s velkou vlečkou, které brání plynulému pohybu hostů a komplikují sezení v divadle, nejsou povoleny. Přivítací týmy festivalu budou mít za úkol zakázat přístup na červený koberec každému, kdo tato pravidla nebude dodržovat.“
Návrat k podstatě filmu?
Rozhodnutí je to na jednu stranu pochopitelné. Jen račte vyjmenovat alespoň jeden film, který si v posledních letech odvezl z festivalu hlavní cenu Zlatá palma! Jméno snímku zřejmě dohromady nedáte, ale fotografie Belly Hadid, jíž zakrývá holou hruď jen zlatý náhrdelník ve tvaru plic od značky Schiaparelli vás jistě neminula - obletěla totiž celý svět! Touží snad pořadatelé dát více prostoru filmu, a méně skromným hadříkům? To se jeví jako fér!
Teplákobleky v módním ofsajdu. Outfity českých hokejistů za vkusem zaostávají![]() |
Snad také v Cannes chtějí předejít módním incidentům, jako se stal letos v únoru na předávání cen Grammy, kdy hudebník Kanye West dovedl svou manželku Biancu Censori na hudební událost jen proto, aby ji předhodil fotografům zcela nahou. Bianca tak překročila poslední hranici nahoty na společenských událostech, když odhalila nejen své poprsí, ale i genitálie.
Navíc některé róby slavných dam skutečně způsobují problémy a komplikují průběh festivalu. Hvězdy totiž mají na svou promenádu po červeném tepichu, mávání na fotografy, a posílání vzdušných polibků, pouze deset minut. Jenomže celebritách cupitajícím v dlouhých vlečkách tento časový limit často nestačí a průchod hostů tak komplikují.
Nahota na plátně ano, v hledišti ne
Zarážející ovšem na novém opatření je jeho zveřejnění jediný den před zahájením akce, čímž vznikly potíže pro všechny přítomné stylisty i výrobce. Oblečení hvězd se na červený koberec v Cannes plánuje měsíce dopředu, často jde o nákladné róby stojící nejen spousty peněz, ale i náročné ruční práce.
Pro mnoho lidí z módní branže je tak požadavek organizátorů nejen velmi neohleduplný, ale také pokrytecký - nahota na plátně je dovolena, zatímco v hledišti zakázána.
Festival je ale již v plném proudu a mnozí se ptají, jak je možné, že i přes přísný zákaz, se na rudém koberci prochází Isabeli Fontana v šatech, které jsou spíš jen hádankou, zda vůbec na sobě má brazilská supermodelka kalhotky.
Proč organizátoři vpustili na promenádu čínskou umělkyni Wan QianHui v oblaku bílého tylu? A jak je možné, že nikdo z módního dozoru nepřistřihl modelce Heidi Klum třímetrovou vlečku? Některá jména a jejich těla jsou zkrátka až příliš dobrou reklamou!
Ať si pořadatelé festivalu v Cannes přejí pro svou akci jakýkoli dress code, móda si svou cestu vždycky najde. Herečka Juliette Binoche totiž všechny přítomné okouzlila nikoli výstřihem, ale extravagantním bílým kompletem značky Dior s kapucí.
A pětaosmdesátiletý producent Nicolas Seydoux zas své black tie schoval pod růžovou pláštěnku s kopretinami. Zkrátka, člověk je tvor marnivý - ať už na filmovém plátně, nebo při výjimečných chvílích pod září reflektorů, nedokáže odolat pokušení okouzlit a zazářit.