Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

LÉKO: Násilí na ženách v Kolíně. Proč Femen a Pussy Riot mlčí?

Názory

  8:08
Koncem dubna letošního roku uplyne 30 let od největší nukleární katastrofy všech dob v ukrajinském Černobylu. O výbuchu v atomové elektrárně Lenin a o následném úniku radioaktivních látek do ovzduší se Evropa dozvěděla s několikadenním zpožděním, prakticky až poté, co se zářící mrak objevil nad Švédskem. Do té chvíle komunistická cenzura dokázala tuto špatnou zprávu utajit před veřejností. Lidi žijící v komunistickém bloku tento postup ani nepřekvapil, ze Sovětského svazu přece přicházely pouze dobré zprávy.

Květina a výzvy k zastavení násilí u vlakovém nádraží v Kolíně. foto: Reuters

Nejsem sám, koho napadla paralela mezi Černobylem a tím, jak mainstreamová německá média informovala o silvestrovských sexuálních útocích mladých mužů (většinou prý s migrační minulostí) na ženy v Kolíně nad Rýnem, v Hamburku, Stuttgartu a dalších městech. Místní policie nejdříve vydala zprávu o „klidné noci“, později přišla nová, kde už se psalo o krádežích a sexuálním obtěžování. Zajímavé je, že místní deník Kölner Stadt-Anzeiger o všem napsal takřka okamžitě, avšak tuto zprávu nikdo z velkých mediálních hráčů nepřevzal. I silně protiuprchlickému serveru Junge Freiheit trvalo pár dnů, než zprávu pověsil na web. Veřejnoprávní televize ZDF však stále mlčela, s odvysíláním reportáže čekala až do večera 5. ledna. Za toto zpoždění se omluvila, redaktoři prý neměli hotové některé rozhovory... Každopádně Němci nyní zkoušejí zformulovat jakési dlouhodobé poučení z oné krátké silvestrovské noci.

Strach mezi kolínskými ženami kvůli sexuálním útokům? Hysterie, líčí Češka z místa

Tento případ nic nemění na názoru rozšířeném zejména na krajní pravici, že německá žurnalistika už nechce nestranně informovat, ale jako jedna ohromná elitní síť provádí pouze aktuální vládní či bruselskou propagandu. A výraz Lügenpresse (lžitisk) se stává stále populárnějším výrazem na pravici. Po událostech v Kolíně nad Rýnem i někdejší spolkový ministr vnitra za CSU Hans-Peter Friedrich označil německý tisk za kartel, který před veřejností vědomě zamlčuje určitá témata. Svoboda médií je v Německu velké téma už několik let, například mezi loňské knižní bestsellery patřila kniha Gekaufte Journalisten (Zaplacení novináři), kterou napsal dlouholetý novinář deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Udo Ulfkotte.

Nejvíce mne ale překvapilo, že když se stovky žen stanou obětí nechutných trestných činů, feministické organizace až na pár zvednutých plakátů odsuzujících sexismus tentokrát mlčí. Jak to, že členky ukrajinské sextremistické organizace Femen či ruské skupiny Pussy Riot, která rovněž bojuje proti sexismu a různým druhům diskriminace, nedemonstrují v muslimských čtvrtích velkých německých měst? Vyvádět v křesťanském kostele před oltářem nebo inzultovat katolického kněze už umějí dokonale, proč aktivistky nemají nyní důvod k hysterii? Že by po užívaly dvojí metr? Nebo pachatelé nebyli ti správní?

OBRAZEM: Protesty Femen a Pussy Riot

Aktivistky Femen protestují proti francouzské Národní frontě.
Smršt médií i policistů se strhla kolem aktivistky z hnutí Femen protestující v...

Důvod civilizačních bitev, které nyní prožíváme, nejlépe vykreslila světoznámá muslimská novinářka, aktivistka a spisovatelka MonaEltahawyová, autorka slavné knihy Headscarves and Hymens – Why the Middle East Needs a Sexual Revolution (česky bohužel zatím nevyšla). Sama byla mnohokrát obětí sexuálního násilí. „Hybatelem krajní pravice je skrytý rasismus, na druhé straně levičáci zdokonalovali kulturu zamlčování. Je třeba a je možné si vážit cizí kultury, ale nesmíme tabuizovat její stinné stránky. Dvojí metr je k ničemu.“

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.